FC Unirea Dej ratează 16-imile Cupei României – VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost eliminată din Cupa României, după 0-1, pe teren propriu, cu CS Minaur Baia Mare.

Partida dintre FC Unirea Dej și CS Minaur Baia Mare – disputată în această după-amiază, cu începere de la ora 16:30, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru a patra fază a Cupei României. Dejenii antrenați de Dragoș Militaru au controlat ostilitățile în prima repriză și au avut mai multe șanse de a deschide scorul. Cea mai mare i-a aparținut lui Alex Pop. În minutul 16, Frăsineanu a centrat de pe partea dreaptă și Alex Pop a șutat din prima, în transversală. Două minute mai târziu, la un corner executat de pe dreapta de Roș, Alex Blaj a pus capul, pe lângă poarta băimărenilor.

Maramureșenii au deschis scorul în minutul 65. Ciprian Stanciu a transformat o lovitură liberă, de la 17 metri, cu largul concurs al ”zidului” dejean. Cu zece minute înainte de final, Giurgiu a profitat de o gafă făcută de Cocian și a scăpat singur spre poarta Unirii, dar a trimis slab și Railean a respins. La această fază, oaspeții au cerut lovitură de la punctul cu var, numai că arbitrul nu a fost de acord. În minutul 85, Patrick Popescu, aflat la debut, a centrat excelent de pe partea stângă, în fața porții, însă Cocian, aflat în poziție ideală, a șutat slab.

S-a încheiat 1-0 pentru Minaur Baia Mare, care se califică în 16-imile Cupei României, în vreme ce Unirea Dej se pregătește pentru duelul de sâmbătă, de la ora 15:30, cu CSA Steaua București.

FC Unirea Dej: 39. Dorian RAILEAN, 19. Denis ROȘ, 21. Daniel POP, 15. Alin BURDEȚ, 20. Alex BLAJ, 8. Eduard MESZAROȘ, 6. Marius CĂTINEAN, 13. Cristian CHIRA, 22. Vlad BOGDAN, 11. Alex POP, 77. Ionuț FRĂSINEANU. Rezerve: 12. Claudiu CHINDRIȘ, 16. Andrei PETER, 5. Mihai KEREKI, 18. Alex PAPP, 99. Adrian POP, 17. Angelo COCIAN, 98. Mircea MANOLE, 14. Cristian CUZDRIOREAN, 7. Patrick POPESCU. Antrenor: Dragoș MILITARU.