CRONICĂ. FC Unirea Dej – Sănătatea Cluj 2-4. Dejenii, răpuși la primul meci din sezon – FOTO/VIDEO

FC Unirea Dej - Sanatatea Cluj fotbal (41)

FC Unirea Dej a pierdut primul meci din noul sezon competițional al Ligii a III-a, scor 2-4, în fața formației Sănătatea Cluj.

Partida disputată cu începere de la ora 18 pe Stadionul Municipal Dej a reprezentat și primul meci oficial pentru antrenorul Unirii Dej, Dan Mănăilă, dar și pentru noile achiziții făcute în această vară, în frunte cu experimentații Alexandru Bălțoi și Adrian Nalați – amândoi titularizați în această după-amiază.

Dejenii au început catastrofal partida: au încasat gol în primul minut, în urma unei greșeli colective în apărare. Ceaca a fost cel care a făcut 1-0, după ce a scăpat singur cu portarul Blaga. În minutul 9, Nalați a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Saidu a fost la un pas de egalare, însă fotbalistul de culoare nu a reușit să lovească mingea cu capul așa cum și-ar fi dorit. La faza imediat următoare, Paul Bogdan a irosit și el o șansă importantă pentru formația sa, șutul său din întoarcere nepunând probleme pentru portarul oaspeților.

În minutul 14, Paul Bogdan a fost faultat în careu, iar arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var. Decarul Unirii, Florin Alexandru a trimis puternic în vinclu și a restabilit egalitatea. În următoarele 15 minute, cele două echipe ”și-au împărțit” posesia, doar că oaspeții au beneficiat de mai multe lovituri libere, fără succes pe tabela de marcaj. Pe finalul primei reprize Alexandru Bălțoi s-a făcut remarcat de mai multe ori. Mai întâi a lovit bara transversală, în minutul 35, iar apoi a primit excelent de la Rogozan, însă a trimis în brațele portarului. În minutul 39, fostul dinamovist a încercat să îl învingă pe Todoran cu o lovitură de cap de la linia de 16 metri. Paul Bogdan își putea aduce și el echipa în avantaj, după ce a primit o pasă senzațională de la Cătălin Itu, dar a trimis pe lângă poartă.

În minutul 43, oaspeții au cerut pe bună dreptate penalty după faultul comis în careu de Kovacs, dar arbitrul nu a indicat nimic. Cum ”Dumnezeu nu bate cu bota”, nici măcar în fotbal, fotbaliștii Sănătății au reușit să înscrie la faza imediat următoare. Florin Dan a executat o lovitură liberă de pe stânga, Blaga a scăpat mingea din mână inexplicabil, iar Dan Matei a trimis simplu în poartă, din doar 2 metri.

La prima ocazie a părții secunde Ceaca putea face 3-1, dar șutul său cu latul nu i-a pus probleme portarului dejean. În minutul 54, patru fotbaliști ai Unirii s-au aflat în careul advers, însă ”nu și-au dat rând” și au irosit o șansă uriașă de a restabili egalitatea, Florin Alexandru fiind la finalizare. Golul avea să vină în cealaltă poartă, din nou, în minutul 57. Rotar a profitat de o nouă respingere greșită a lui Blaga, în față porții, și a îndeplinit o simplă formalitate. De menționat la această fază că atacanții Sănătății nu erau marcați de nimeni. Șase minute mai târziu diferența pe tabelă s-a modificat din nou. La un corner de pe stânga, Gît a înscris cu capul și a adus liniștea pe banca formației sale.

În minutul 64, Nalați a încercat să-l surprindă pe goalkeeper-ul Sănătății, dar acesta s-a aflat la post și a reținut cu ușurință. În finalul partidei, de abia intrat pe teren, Ozovehe Idris a luat la țină bara transversală. Poreclit deja ”Ze Kalanga” (n.r – fost fotbalist la Dinamo București) de spectatorii aflați la tribuna oficială, Ozvehe Idris a reușit totuși să înscrie la faza imediat următoare. Atacantul de culoare a primit o pasă lungă de câțiva zeci de metri și a punctat cu sânge rece pentru 2-4.

În prelungiri, Bogdan Cristea ”l-a făcut mare” pe Blaga, șutul fotbalistului ”virușilor verzi” fiind reținut printr-un ”plonjon pentru poză”. Chiar și așa, portarul Unirii Dej a dezamăgit astăzi fiind vinovat la primirea a cel puțin două goluri din cele patru încasate.

FC Unirea Dej a pierdut primul meci din noul sezon competițional, la finalul celor 90 de minute de joc tabela de marcaj indicând 2-4 în favoarea Sănătății Cluj.

FC Unirea Dej: 33. Lucian Blaga, 5. Szabolcs Kovacs, 3. Dan Plăian, 6. Roberto Hasnaș, 93. Saidu Koundio, 15. Adrian Nalați (cpt.), 8. Claudiu Rogozan, 7. Paul Bogdan, 10. Florin Alexandru, 9. Cătălin Itu, 29. Alexandru Bălțoi. Rezerve: 22. Ionuț Sabo, 24. Călin Bota, 11. Alexandru Papp, 18. Florin Blaj, 26. Alex Blaj, 20. Flaviu Băiesu, 94. Idris Ozovehe. Antrenor: Dan Mănăilă

Sănătatea Cluj: 26. Andrei Todoran (cpt.), 20. Paul Cristian, 24. Dan Matei, 21. Lucian Perde, 11. Cosmin Siecoban, 16. Alex Gît, 19. Florin Dan, 8. Silvian Tothăzan, 94. Adrian Lupu, 17. Mihai Rotar, 9. Andrei Ceaca. Rezerve: 22. Robert Bencze, 10. Alexandru Gașpar, 7. Cristian Nicula, 6. Valer Balatici, 2. Dumitru Bucur, 18. Bogdan Cristea, 3. Csaba Kis. Antrenor: Marius Semeniuc

CLICK AICI pentru a vedea o GALERIE FOTO cu peste 100 de fotografii de la meci pe pagina de facebook Dej24.ro.