FINALĂ CUPA ROMÂNIEI Zona Dej – AS Viile Dejului – AS Minerul Ocna Dej 3-2 – FOTO/VIDEO

Viile Dejului - Ocna Dej fotbal Cupa Romaniei (2)

Terenul de fotbal din Cuzdrioara a găzduit, astăzi, finala Cupei României – zona Dej dintre echipele de fotbal AS Viile Dejului și AS Minerul Ocna Dej.

Finala dintre cele două echipe din Liga a V-a a avut loc cu începere de la ora 13, pe terenul de fotbal din Cuzdrioara. AS Viile Dejului a deschis scorul în minutul 25 prin Daniel Popan. Trif a scăpat singur pe partea stângă și a centrat excelent pentru Popan, iar acesta din urmă, nemarcat fiind, a reușit să puncteze pentru 1-0. În minutul 36, Andrei Mureșan (Viile Dejului) a fost eliminat de pe teren și și-a lăsat echipa în 10 oameni. Acesta a faultat dur, din spate, iar arbitrul Băieșu i-a arătat direct cartonașul roșu și l-a trimis la vestiare.

Aflați în inferioritate numerică, fotbaliștii de la Viile au reușit să majoreze diferența în minutul 37, la finalizare fiind Alex Silași. Acesta a înscris cu un șut de la 16 metri din zonă centrală. Cu un minut înainte de pauză, Radu Trif a primit în interiorul careului mare, a preluat și a trimis puternic pe centrul porții stabilind scorul la pauză, 3-0 pentru Viile Dejului.

La 10 minute după reluare, Minerul Ocna Dej a redus din diferență prin Mihai Adrian. La o lovitură liberă executată de pe partea stângă, din apropierea colțului de teren, Adrian a pus excelent capul și l-a învins pe portarul Toderean. La faza imediat următoare, același fotbalist a driblat toți fundașii echipei Viile și a rămas singur cu goalkeeper-ul advers, dar a trimis în acesta și a ratat o ocazie uriașă de a relansa partida.

Chiar și așa, 3-2 avea să se facă în minutul 88. Unul dintre fotbaliștii echipei Viile a comis henț în careu, iar arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var. Florin Bumb a transformat pentru echipa sa, iar ultimele minute ale meciului au fost extrem de încinse. Minerul a atacat cu toată echipa și a forțat egalarea, dar timpul nu a fost suficient, astfel că, la finalul celor 94 minute de joc, Viile Dejului s-a impus cu 3-2, la capătul unui meci extrem de disputat.

*Vezi mai jos sau pe pagina de facebook Dej24.ro o GALERIE FOTO cu peste 200 de fotografii din timpul meciului.