Politic
Guvernul a stabilit DATA ALEGERILOR locale. Știm când ne alegem primarul
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2016/08/alegeri-new.jpg)
Guvernul a aprobat, azi, un proiect de lege privind stabilirea datei alegerilor locale. Este vorba despre 27 septembrie.
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela a solicitat, la începutul şedinţei Executivului, introducerea pe ordinea de zi suplimentară a proiectului privind stabilirea datei alegerilor pentru autorităţile administraţiei locale din anul 2020, precum şi măsurile pentru buna organizare desfăşurare a acestor alegeri, premierul precizând că este de acord.
”E vorba cum am stabilit de 27 septembrie şi toate prevederile legate de reducerea termenelor şi măsurile de protecţie a celor implicaţi în procesul electoral”, a spus Orban.