Social-Cultură
”Împănatul boului”, în duminica de Rusalii, la Mănăstirea
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/05/Impanatul-boului-Manastirea-2018-traditie-10-1024x576.jpg)
An de an, în duminica de Rusalii, în localitatea Mănăstirea, comuna Mica, fetele nemăritate participă la ”Împănatul boului”.
”Cu mare bucurie vă invităm în data de 12 iunie, de Rusalii, într-o zi de mare însemnătate pentru toți creștinii, la Sărbătoarea “Împănatul boului” , care va avea loc la Mănăstirea. După mai bine de 2 ani, perioadă în care, din cauza pandemiei, nu am avut posibilitatea de a duce tradiția locului mai departe, iată că tinerii din localitatea Mănăstirea s-au organizat și se pregătesc pentru acest frumos eveniment care ne-a lipsit tuturor.
Primăria Comunei Mica și Consiliul Local Mica au susținut și vor susține mereu tradițiile noastre, deoarece acest lucru ne definește identitatea noastră, a acestui loc, iar obiceiurile transmise din generație în generație trebuie respectate și duse mai departe. Vă așteptăm cu mult drag să petrecem împreună o zi minunată de Rusalii, să fim recunoscători că suntem sănătoși și putem să ne bucurăm împreună de această zi specială și de acest eveniment de suflet pentru locuitorii comunei Mica”, a transmis primarul comunei Mica, Tiberiu Zelencz.
PROGRAM:
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2022/06/impanatul-boului-manastirea-2022-716x1024.jpeg)