ÎNCĂ 3 PUNCTE! Victorie muncită a Unirii Dej, 1-0 cu Avântul Reghin – FOTO/VIDEO

unirea-avantul-reghin-1Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 1-0, pe teren propriu, formația Avântul Reghin, în cadrul etapei a XII-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

În primele 20 de minute ale meciului de la Dej ambele echipe au încercat să se apropie de poarta adversă și jucătorii au tatonat terenul cu șuturi de la distanță. În minutul 29 s-a înregistrat primul șut pe spațiul porții, la capătul unei faze frumoase de joc, când Florin Blaj – din poziție laterală – l-a pus la încercare pe Iakob. Oaspeții au dat replica un minut mai târziu. Murar a profitat de o desincronizare în apărarea Unirii, iar șutul său de la 12 metri a trecut puțin pe lângă poartă. Cele două formații au intrat la egalitate la vestiare, 0-0.

FC Unirea Dej a deschis scorul la 5 minute după reluare. Giurgean a executat un corner de pe partea stângă, iar fundașul Kovacs – căpitanul Unirii – a înscris cu capul. Șase minute mai târziu, din poziție lateral stânga, Florin Blaj a șutat plasat peste poarta Avântului. În minutul 57, Truță s-a trezit în poziție excelentă, la un metru de poarta Unirii, dar nu a reușit să împingă balonul în plasă. Același Truță a pasat perfect pentru Gliga, șutul acestuia din urmă, în forță, fiind respins de apărătorii dejeni.

La jumătatea reprizei secunde, Ferhaoui și-a încercat norocul dintr-o lovitură liberă executată direct pe poartă, fără succes pe tabelă. În minutul 74, decarul oaspeților, Gabor a fost la un pas de a egala, când șutul său de la 10 metri a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Szekely. Până la final, tot Gabor a luat la țintă bara, cu un șut plasat din marginea careului mare, iar Ferhaoui putea închide meciul în minutul 81. Acesta a pătruns în viteză pe partea stângă, a trecut de fundașul advers și a trimis puternic pe poartă, dar Iakov a respins spectaculos.

FC Unirea Dej – Avântul Reghin s-a încheiat 1-0, iar elevii lui Gheorghe Barbu mai adaugă încă trei puncte în clasament și ajung la borna 17. După acest meci, dejenii ocupă locul 7 cu 17 puncte adunate.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 19. Podină, 6. Kovacs, 5. Bota, 3. Plăian, 26. Blaj Al., 8. Giurgean, 94. Ferhaoui 18. Blaj Fl., 15. Esiogu, 9. Iovu. Rezerve: 22. Sabp, 7. Bogdan, 29. Bălțoi, 21. Kis, 11. Papp, 24. Obreja, 10. Muntean. Antrenor: Gheorghe Barbu.

CSM Avântul Reghin: 47. Iakob, 19. Laszlo, 2. Dumbrăvean, 15. Merdariu, 11. Sîplăcan, 4. Gliga, 8. Luca, 10. Gabor, 14. Truță, 9. Stăvilă, 16. Murar. Rezerve: 1. Husar, 13. Ilinca, 3. Bakcs, 18. Palcău, 17. Fulop, 20. Moldovan. Antrenor: Andrei Enyedi.

Vezi singurul gol marcat în MATERIALUL VIDEO de mai jos (min 3:42).

În cadrul acestei etape s-au mai disputat următoarele meciuri:

Sănătatea Cluj – ACS Comuna Recea    0-2
Adrian Şter (38), Alin Bota (83 – pen.)
FC Zalău – Unirea Jucu    2-1
Florin Istrate (53 – pen., 68) / Răzvan Lupu (15 – pen.)
Gaz Metan Mediaş II – CS Oşorhei    5-2
Sabin Lupu (15, 19), Alexandru Buziuc (23 – pen., 34, 85 – pen.) / Valentin Petricău (5), Benjamin Boka (53)
FC Bistriţa – CS Iernut     1-4
Tinel Sighiartău (16) / Istvan Fekete (13), Mircea Ungur (19, 90+1), Alexandru Groza (89)

Pe lângă meciul dejenilor cu Avântul Reghin, astăzi au mai fost programate confruntările dintre Recolta Dorolţ – Metalurgistul Cugir 0-1 și Viitorul Ulmeni – ASA Târgu Mureş II 2-1.