Social-Cultură
O echipă de robotică din Dej, în finala First Tech Challenge Romania – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/03/CNAM-Dej-First-Tech-Challenge-Romania-4.jpg)
O echipă de robotică din Dej s-a calificat în finala campionatului First Tech Challenge Romania, care va avea loc în perioada 22 – 24 martie, la București.
Echipa Vectron de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej a participat în weekend la cea de-a treia competiție regională găzduită de Universitatea „Babeș Bolyai” din Cluj-Napoca. În urma rezultatelor obținute, dejenii au reușit să se califice în faza finală a campionatului.
În cadrul evenimentului, organizat de Asociația „Nație Prin Educație”, 34 de echipe de elevi pasionaţi de robotică s-au întrecut pentru a se califica în faza națională First Tech Challenge Romania.