Eveniment
Oi ucise de urs, în satul Strâmbu din comuna Chiuiești
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/10/ursoaica-urs-muntii-apuseni.jpg)
Un urs a ucis patru oi, în localitatea Strâmbu din comuna Chiuiești. Un echipaj al Jandarmeriei s-a deplasat de urgență în zonă.
Se pare că ursul a rupt gardul unei gospodării, a ajuns în locul unde se aflau oile și a ucis patru dintre ovine. Incidentul a fost confirmat atât de primarul comunei Chiuiești, Gavril Mihuț, cât și de prefectul Clujului, Irina Munteanu.
”Cazul este singular, nu putem vorbi de atacuri repetate. A mai fost o situație în urmă cu mai bine de un an, din spusele domnului primar”, a explicat Irina Munteanu.
Un echipaj al Jandarmeriei s-a deplasat de urgență în comuna Chiuiești pentru verificarea situației. De asemenea, pe acest subiect a fost întrunit Comitetul Local pentru Situații de Urgență (CLSU).
Reclamă
Citește și:
Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.
Pingback: Oi ucise de urs, în Chiuiești. Al doilea atac în doar câteva săptămâni - Dej24.ro