Opt goluri în Gloria Bistrița – Șomeșul Dej. Elevii lui Mircea Bolba, învinși pe ”Jean Pădureanu” – FOTO

Echipa de fotbal Someșul Dej a fost învinsă, scor 3-5, în deplasare, de Gloria Bistrița, în a patra etapă a seriei a X-a din Liga a III-a.

Partida dintre Gloria Bistrița și FC Someșul Dej s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 15, pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistrița. Gazdele au deschis scorul în minutul 5 prin Marius Curtuiuș. Șase minute mai târziu, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var pentru Gloria și Adrian Nalați a transformat pentru 2-0. Dejenii antrenați de Mircea Bolba nu s-au dat bătuți și au egalat la doi, prin reușitele lui Sebastian Butta (’24) și Mihai Maxin (’32). Până la pauză, bistrițenii au preluat din nou conducerea pe tabelă, marcator Claudiu Meșter (’34).

Tot gazdele au înscris și după reluare, prin Pedro Vărărean (’46). La scurt timp a punctat și Florin Brumă (’50), iar dejenii au prins din nou aripi. Din păcate pentru ei, bistrițenii au marcat pentru a cincea oară, prin Marius Curtuiuș (’64), iar până la final fotbaliștii Someșului nu au mai reușit să revină. S-a încheiat 5-3 pentru Gloria și dejenii se întorc ”acasă” fără puncte din această deplasare.

FC Someșul Dej: 27. Szekely – 77. Valea, 6. Șandor, 8. Boerean, 16. Papp – 26. Butta, 7. Dobrea, 11. Maxin, 10. Colța – 22. Miholca, 9. Brumă. Antrenor: Mircea Bolba.