Penalty ratat, gol și pasă de gol pentru dejeanul Ciprian Deac în meciul CFR-Borac Banja Luka

CFR Cluj a învins echipa bosniacă Borac Banja Luka, scor 3-1 (2-1), aseară, în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Campionilor, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Campioana României a câştigat prin golurile marcate de Billel Omrani (11), Ciprian Deac (28) şi Runar Mar Sigurjonsson (60). Golul de onoare al bosniacilor a fost înscris de Panagiotis Moraitis (45+1).

Ardelenii au început bine şi au primit penalty după ce Omrani a fost ţinut de Djordje Milojevic în careul advers. Deac (11) a trimis în bară, însă Omrani a fost pe fază şi a reluat de la 16 metri, deschizând scorul. CFR şi-a majorat avantajul în minutul 28, când dejeanul Ciprian Deac a reluat în plasă de la 12 metri o centrare trimisă de Omrani din cădere.

Bosniacii au marcat la ultima fază a primei reprize: Ziljkic a centrat de pe dreapta, iar grecul Moraitis a reluat cu capul din 6 metri, de lângă Bouhenna (45+1). Apoi, islandezul Sigurjonsson a marcat al treilea gol al clujenilor cu un şut superb din unghi, după ce a fost angajat în careu de Deac (60).

Manşa secundă se va disputa în Bosnia, marţi 13 iulie, de la ora 21.