Sport
Rezultate excelente obținute de dejeanul Dorin Pănescu la Mondialul din Slovenia
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
9 anipe
Sportivul dejean Dorin Pănescu de la Budokan Ryu Dej participă la Campionatul Mondial de Karate UWK în noua federație unită, în perioada 12-18 octombrie la Koper, în Slovenia. În cadrul turneului vor sunt prezente 43 de națiuni de pe patru continente cu un număr de 1.000 de sportivi.
După prima zi de concurs s-au calificat în finalele care se vor desfășura duminică, 18 octombrie: Dorin Pănescu (Budokan Ryu Dej) – finală echipe cadeți Shobu Sanbon; Patrick Burya, Dorin Pănescu și Răzvan Filip – în finala cadeți kumite Rotativ Shobu Sanbon.
Zilele trecute, sportivul din Dej, Dorin Pănescu a participat la categoria Kumite individual masculin cadeți -70kg, reușind să câștige medalia de bronz.
Citește și: