România – Insulele Feroe, din preliminariile EURO 2020, se joacă deseară la Cluj

Echipa de fotbal a României va întâlni deseară, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj, Insulele Feroe.

România a început cu stângul campania de calificare la EURO 2020. Naţionala a fost învinsă cu 2-1 în primul meci, de Suedia, iar finalul partidei de la Stockholm i-a adus selecţionerului Cosmin Contra un val de critici din partea oamenilor de fotbal. Blamat pentru lipsa de curaj din primele 45 de minute contra nordicilor, Contra vrea să spele impresia proastă cu Insulele Feroe, partidă la îndemână pentru România, meci în care are de gând să folosească o partitură ofensivă.

Astfel, în jocul care va avea loc în această seară, de la 21:45, la Cluj, selecţionerul va ”umbla” la primul ”11”, dar sunt şanse foarte mici ca fotbalişti precum Stanciu sau Bancu, criticaţi de microbişti după jocul cu Suedia, să lipsească dintre titulari. Cel mai probabil, Cosmin Contra va începe cu Romario Benzar în locul lui Cristi Manea, fundaşul FCSB fiind văzut drept un fotbalist mai potrivit unui joc bazat pe ofensivă, graţie apetitului lui Benzar pentru urcările în atac, dar şi procentajului mare de centrări bune pentru atacanţi. O altă schimbare gândită de Contra este cea a lui Chipciu, un alt jucător care nu a mulţumit în Suedia, în locul acestuia urmând să intre dejeanul Ciprian Deac.

Prosport scrie că, în situaţia în care Contra nu se va răzgândi pe ultima sută de metri, România ar putea începe partida de la Cluj într-un sistem 4-4-2, cu Puşcaş şi Keşeru atacanţi, formulă în care am pus cele mai multe probleme suedezilor, în repriza a doua a partidei de sâmbătă seară.