Unirea Dej a cedat în fața Științei Explorări Baia Mare

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut, scor 1-3, meciul de pe teren propriu disputat în compania formației CS Știința Explorări Baia Mare.

Astăzi s-au disputat partidele din etapa a II-a a Fazei a II-a din Divizia A1 la volei masculin. CS Unirea Dej a întâlnit cu începere de la ora 18, pe teren propriu, formația CS Știința Exporări Baia Mare.

Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au început mai bine meciul (4-1, 6-3), dar s-au văzut egalați la 7. În continuare, oaspeții au preluat conducerea (8-12, 10-14, 14-15), numai că și ei au fost ajunși din urmă, 15-15. Finalul a fost unul echilibrat (18-17, 19-20, 19-21, 21-22, 22-24), primul set fiind adjudecat în cele din urmă de maramureșeni, scor 25-22 (0-1).

Oaspeții au pornit ”ca din pușcă” în debutul actului secund: 0-3, 2-5, 4-8. Ulterior, dejenii au echilibrat jocul, au turat motoarele (9-7, 12-8, 15-9, 19-10, 21-12, 23-14) și au egalat la 1 – în dreptul seturilor – pe tabela de marcaj din Sala Sporturilor, 25-16 (1-1).

Din păcate pentru uniriști, voleibaliștii din Maramureș s-au impus în următoarele două runde, 25-23 și 25-18, în 25, respectiv 20 de minute și au câștigat partida cu 3-1.

Vă reamintim, runda precedentă, CS Unirea Dej a învins, scor 3-0, formația „U” Cluj și a obținut toate cele trei puncte puse la bătaie.