Unirea Dej a câștigat cu ”U” Cluj, în primul meci din play-out

Echipa de volei Unirea Dej a învins cu 3-0, pe teren propriu, ”U” Cluj, în primul meci din play-out-ul Diviziei A1.

După cele 22 de etape din sezonul regulat, participantele din Divizia A1 au fost împărțite în două grupe valorice, 1-6 și 7-10 și urmează să dispute câte un minicampionat de 10 etape, respectiv șase etape, tur-retur.

CS Unirea Dej a încheiat prima parte a campionatului pe locul 7, cu 28 de puncte acumulate, în timp ce Universitatea Cluj s-a clasat pe locul 10, cu 7 puncte strânse. Turneul 7-10 va stabili doar ordinea din ierarhia finală a competiției. Asta pentru că deja sunt cunoscute cele două echipe retrogradate în Divizia A2: fosta campioană, Tricolorul LMV Ploiești, retrasă din campionat încă dinaintea primei etape și VCM Piatra Neamț, formație care a abandonat după turul sezonului regulat. Datele celor șase etape din play-out sunt 23, 27 și 30 martie, 6, 10 și 13 aprilie.

Partida de ieri după-amiază – programată cu începere de la ora 18, în Sala Sporturilor – a contat așadar pentru prima etapă a play-out-ului, acolo unde, pe lângă Unirea Dej și ”U” Cluj, mai evoluează CSM Câmpia Turzii și Știința Explorări Baia Mare.

Elevii lui Marius Dascălu și Tibi Szilagyi s-au impus în minimum de seturi și au păstrat toate cele trei puncte puse în joc. Primul set a fost adjudecat cu 25-18, al doilea a fost câștigat de uniriști cu 26-24, în timp ce al treilea s-a încheiat la o diferență uriașă – 13 puncte (25-12).