Unirea Dej învinge CSM Câmpia Turzii, dar va juca în PLAY-OUT

Echipa de volei Unirea Dej a învins cu scorul de 3-1, pe teren propriu, formația CSM Câmpia Turzii, în ultima etapă a campionatului înainte de play-off și play-out.

Partida din Sala Sporturilor Dej – începută la ora 18 – a contat pentru a XXII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi ocupau locul 7 în clasament, cu 25 de puncte acumulate, în vreme ce Câmpia Turzii se situa pe a opta poziție, cu 14 puncte strânse până acum.

Meciul de azi nu a mai avut nicio miză pentru dejeni, care încă de la mijlocul săptămânii știau că au ratat prezența în play-off după ce Steaua București s-a distanțat la patru puncte în clasament, cu o rundă înainte de final. Mai multe detalii despre acest subiect am scris AICI.

Oaspeții au intrat mai motivați pe teren și s-au desprins pe tabelă încă din primele minute ale jocului. Sportivii din Câmpia Turzii au continuat în același ritm bun (4-7, 6-9, 9-14, 11-16, 12-18, 16-21) și s-au impus în primul set cu 19-25.

Uniriștii și-au îmbunătățit jocul în actul secund (3-2, 7-4, 11-7, 15-11), dar s-au văzut egalați la 18 și au fost la un pas să scape frâiele din mână (19-20, 21-20, 21-22, 23-22, 24-22, 24-23, 24-24, 25-24). S-a încheiat 26-24 și tabela a indicat 1-1 la seturi.

Runda a treia a fost controlată în mare măsură de oaspeți (1-2, 3-4, 6-8, 9-12, 13-15, 16-19, 20-23), însă dejenii au revenit fantastic de la 21-24, au egalat și finalul a fost interzis cardiacilor: 25-24, 26-25, 27-26, 28-27, 28-29, 30-29, 31-30, 32-30.

Setul patru a fost dominat în totalitate de gazde (2-1, 6-2, 8-4, 11-5, 13-6, 15-6, 17-8, 20-10, 23-13). Dejenii nu le-au dat nicio șansă adversarilor, 25-14 și au câștigat meciul cu 3-1.

În urma acestui rezultat, CS Unirea Dej a încheiat prima fază a campionatului pe locul 7, urmând să evolueze în play-out alături de CSM Câmpia Turzii, CS Știința Explorări Baia Mare și ”U” Cluj.

De cealaltă parte, în play-off s-au calificat cele mai bune șase echipe din România: ACS Volei Munipal Zalău, SCMU Craiova, CSM Arcada Galați, Dinamo București, CSM București și Steaua București.