Social-Cultură
România, locul I la Campionatul Internațional de Robotică. Un elev din Dej face parte din națională – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2022/08/robotica-romania.jpeg)
Echipa națională de robotică a României ”AutoVortex”, din care face parte și dejeanul Răzvan Muncelean, a obținut locul I la Campionatul Internațional de Robotică din Statele Unite ale Americii (SUA).
În cele două zile de competiție, lotul României a concurat împotriva celor mai bune echipe din Statele Unite ale Americii și nu numai. În urma a șase meciuri de calificare, urmate de semifinale și finale, lotul României se întoarce acasă cu locul I de la Campionatul Internațional de Robotică.
”Doresc să mulțumesc părinților, companiilor locale, comunității locale/regionale și conducerii Colegiului Național “Andrei Mureșanu” Dej pentru tot sprijinul acordat în realizarea acestui vis pentru care am depus eforturi consistente încă din clasa a IX-a. Vă mulțumesc că ați crezut în mine și că mi-ați fost alături în aventura de a pune România pe cel mai înalt podium. Hai România!!”, a precizat Răzvan Muncelean.