Simona Halep, CAMPIOANĂ la Roma. E al treilea titlu consecutiv

Simona Halep (2 WTA) a cucerit titlul de categorie Premier 5 de la Roma, după o finală care a durat puțin peste o jumătate de oră. Adversara sa, Karolina Pliskova (4 WTA) s-a retras în setul doi.

În primul set, Simona Halep i-a administrat un neverosimil 6-0 adversarei sale din Cehia, în doar 20 de minute. Actul secund a durat mai puțin, doar 11 minute, căci Pliskova – acuzând dureri la spate – s-a retras la scorul de 2-1 pentru româncă.

Pentru accederea în finala de la Roma din acest an, Simona Halep le-a învins pe Jasmine Paolini, Dayana Yastremska, Yulia Putintseva și Garbine Muguruza.

În urma acestei victorii (a 14-a consecutivă!), Simona Halep a obținut al treilea titlu consecutiv, după Dubai și Praga, și a ajuns la ”borna 22”.

Vă reamintim, 38 de finale a disputat Simona Halep în carieră înainte de cea de la Roma, câștigând 21 dintre ele. Românca a jucat două finale la Roma, în 2017 și 2018, ambele pierdute în fața Elinei Svitolina.