Eveniment
Șofer beat, oprit pe strada Şomcutului din Dej
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2021/12/politie-politisti-lumina-1024x682.jpg)
Marți seara, în jurul orei 20.30, un conducător auto în vârstă de 27 de ani, din municipiul Dej, a fost oprit de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dej, în timp ce conducea un autoturism pe strada Şomcutului.
Fiind testat cu aparatul etilotest, tânărului i-a rezultat concentrația de 0,73 mg/l alcool pur în aer expirat, fiind astfel condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal.