Someșul Cășeiu a câștigat CUPA ROMÂNIEI – Zona Dej, după 7-0 cu Mica – FOTO

AS Someșul Cășeiu a învins cu scorul de 7-0 formația Biruința Mica, în finala Cupei României – Zona Dej.

Partida dintre Someșul Cășeiu și Biruința Mica s-a disputat duminică, cu începere de la ora 12, pe terenul de fotbal din localitatea Iclod. La pauză, sportivii din Cășeiu aveau deja 3-0 – grație reușitelor lui Laurențiu Farcaș, Mihai Astalîș și Emil Terpea -, iar victoria era asigurată. Jocul echipei din Mica nu s-a îmbunătățit nici după reluare și tot Someșul a fost formația care a controlat ostilitățile și în următoarele 45 de minute.

Numeroșii spectatori care au răspuns ”prezent” invitației de a participa la acest meci din Cupa României s-au putut bucura de încă patru goluri în cea de-a doua repriză (Robert Nemeti x2 și din nou Emil Terpea și Mihai Astalîș), toate marcate în poarta Biruinței Mica. Meciul s-a încheiat cu un neverosimil 7-0, iar AS Someșul Cășeiu s-a calificat, meritat, în faza județeană a competiției.

Tot la Iclod s-a disputat, de la ora 14, și finala Cupei României – Zona Gherla, ultimul act al competiției aducând față în față Vulturul Real Fundătura și Viitorul Stoiana.

Someșul Cășeiu: Clapa – Dușa, Goron, Lăcătuș, Rus – Astalîș, Vereș, Motoroiu (C), Terpea – Nemeti, Farcaș. Antrenor: Cosmin Corovei. Președinte: Radu Mican.