Someșul Dej, campioana Ligii a IV-a. S-a calificat la BARAJUL pentru accederea în Liga a III-a

Echipa de fotbal Someșul Dej s-a impus cu 2-1 în fața formației Victoria Cluj (Supporter 2.0 Cluj), în al doilea joc disputat pentru desemnarea campioanei Ligii a IV-a. În urma acestei victorii, dejenii s-au calificat la barajul pentru promovarea în Liga a III-a.

Partida dintre Victoria Cluj și Someșul Dej s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe terenul Bazei Sportive ”Someșeni”. Având în vedere rezultatul meciului tur – 3-2 pentru Victoria -, dejenii aveau nevoie să se impună pe terenul clujenilor pentru a ajunge la barajul în trei pentru promovarea în Liga a III-a. De cealaltă parte, gazdelor le-ar fi fost suficient și un egal.

Victoria Cluj a condus cu 1-0 la pauză, prin reușita lui Nistor, însă elevii antrenați de Gică Barbu au întors scorul – prin golurile lui Paul Colța (’65) și Daniel Popa (’90) – și au câștigat cu 2-1. De menționat că dejenii au ratat un penalty în primul minut al jocului.

În urma acestei victorii, Someșul Dej a câștigat Liga a IV-a și s-a calificat la barajul pentru promovarea în Liga a III-a.