Sportivii din Dej și Gherla, rezultate remarcabile la Cupa Campionilor Europeni la Karate WUKF – FOTO

CS Budokan Ryu Cluj-Napoca (1)

Sportivii din Dej și Gherla au obținut rezultate remarcabile la Cupa Campionilor Europeni la Karate WUKF, eveniment desfășurat, în acest weekend, la Cluj-Napoca.

Sâmbătă și duminică (5-6 decembrie) a avut loc la Cluj Napoca în Sala Polivalentă un eveniment sportiv de amploare – editia a VI-a a CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI LA KARATE WUKF.

Competiția europeană a fost găzduită de către Federația Română de Karate WKC și CS Politehnica Cluj-Napoca și a fost organizată sub egida World Union of Karate-Do Federations (WUKF) cu participarea a peste 750 de sportivi din 71 de organizații sportive, reprezentând 15 națiuni, de pe 3 continente: Anglia, Scoția, Irlanda, Belgia, Malta, Ungaria, Polonia, Ucraina, Republica Cehă, Slovenia, Germania, Egipt, Statele Unite, Bosnia Herțegovina, Slovenia și România.

Ziua de sâmbătă a fost dedicată copiilor cu vârsta cuprinsă între 7 și 12 ani, iar ziua de duminică a fost rezervată mini cadeților, cadeților, juniorilor și seniorilor.

CS Budokan Ryu a deplasat la acest concurs un lot format din 15 sportivi, 2 arbitrii și un antrenor.

La finalul competiției, sportivii din Dej și Gherla au obțnut 14 medalii: 4 de aur, 5 de argint și 5 de bronz.

DERTA VALERIAN – kumite echipe sanbon masculin cadeți

Cu aceasta ocazie, conducere clubului si antrenorii Paula Grosan, Bogdan Savu si Lorand Albert doresc sa ii felicite pe toti sportivii pentru prezentarea exemplara la acest concurs si de asemenea sa multumeasca autoritatilor locale, Primariei Dej, Consiliului Local Dej precum si Domnului Primar Morar Costan precum si sponsorilor si colaboratorilor pentru implicarea si sprijinul acordat”, se arată într-un comunicat de presă.