Eveniment
Tânăr drogat între Beclean și Figa, pozitiv pentru substanța metamfetamină
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
11 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2022/05/politia-general-politisti-1024x683.jpg)
Ieri, 3 septembrie, pe Drumul Județean 172 între localitățile Beclean și Figa, polițiștii din cadrul Poliției orașului Beclean au oprit pentru control un autoturism.
La volan a fost identificat un tânăr de 22 de ani, din Cluj Napoca. Testarea cu aparatul etilotest a acestuia a indicat faptul că nu se afla sub influența alcoolului. În urma testării cu aparatul DrugTest, rezultatul a fost pozitiv pentru substanța metamfetamină. Ulterior, șoferul a fost condus la spital în vederea prelevării de mostre biologice pentru stabilirea existenței în organism a substanței psihoactive.
Polițiștii Compartimentului Rutier Beclean continuă cercetările în cadrul unui dosar penal cu privire la infracțiunea de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.