Un atlet din Dej a obținut MEDALIA DE ARGINT la Campionatul Național de Atletism – FOTO

Sportivul Octav Tarța, legitimat la LAPI CSS Dej, a fost medaliat cu argint la Campionatul Național de Atletism.

Campionatul Național de Atletism (rezervat copiilor 1, 2, 3) s-a desfășurat în perioada 18-19 iunie, în București. La proba de triatlon copii 1, care a avut ieri, atletul Octav Tarța – sportiv al LAPI – CSS Dej, antrenat de profesorul Manuel Costin – a obținut medalia de argint.

De menționat este faptul ca anul acesta, sportivul Octav Tarța a avut de înfruntat o dubla provocare: cea a intrării în clasa a cincea, la finalul căreia a obținut premiul I, precum și trecerea de la etapa de copil 2 (unde în anul 2016 a câștigat titlul de campion national) la etapa de copil 1, anul acesta, unde a câștigat medalia de argint.