Eveniment
Un șofer de aproape 70 de ani, din Dej, a intrat cu mașina în șanț, la Ilișua. Era beat
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2015/05/etilotest-alcool.jpg)
Sâmbătă, polițiștii au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că, în localitatea Ilișua, s-a produs un accident rutier, soldat cu pagube materiale.
La fața locului a fost identificat un bărbat, de 69 de ani, din Dej, iar din verificările efectuate, a reieșit faptul că acesta, în timp ce conducea un autoturism, pe Drumul Județean 171, pe direcția de mers Ilișua-Uriu, a pierdut controlul direcției și a ajuns într-un șanț.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost condus la spital, unde i s-au recoltat mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Oamenii legii au întocmit dosar penal.