Eveniment
Un tânăr din Câțcău, implicat într-un accident rutier după ce s-a urcat băut la volan!
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
4 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2020/02/politia-noaptea-politisti.jpg)
Luni seara, în jurul orei 21.30, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Dej, Secţia 5 Poliție Rurală, au depistat un conducător auto, în vârstă de 28 de ani, din comuna Câțcău, care, în timp ce se deplasa pe un drum comunal din localitate a fost implicat într-un accident rutier soldat cu pagube materiale.
În urma testării cu aparatul etilotest a reieşit o concentraţie de 0.85 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior tânărul fiind condus la o unitate medicală în vederea recoltării probelor biologice.
În cauza se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prevăzută și pedepsită de Codul Penal.