Unirea Dej a câștigat dramatic, scor 3-2, meciul cu Baia Mare. Urmează partida decisivă – FOTO/VIDEO

Unirea - Explorari Baia Mare volei masculin (4)

Clubul de volei Unirea Dej a câștigat dramatic cu scorul de 3-2 meciul disputat în această după-amiază contra formației Știința Explorări Baia Mare.

Meciul disputat în Sala Sporturilor din Dej a contat pentru stabilirea clasamentului final al Diviziei A1 la volei masculin, respectiv ocuparea locurilor 7-8. În primul meci – transmis LIVE de Dej24.ro, disputat la Baia Mare, maramureșenii s-au impus cu 3-1 în fața dejenilor. Astăzi, de la ora 16:30, a fost programat meciul secund dintre cele două echipe, la final tabela de marcaj indicând 3-2 pentru gazde. Astfel, pentru a stabili echipa care se va clasa pe locul 7, respectiv 8, se va mai disputa un meci decisiv, la Baia Mare.

În partida din această după-amiază, dejenii au început bine primul set (5-4, 7-4, 8-4), însă băimărenii au reușit treptat să reducă din diferență (13-10, 15-14, 16-15) și să preia conducerea, 19-20. La final, tabela de marcaj a indicat 25-21 pentru oaspeți.

În actul secund, uniriștii au fost cei care au condus la primul time-out tehnic, scor 8-6 și au păstrat un avantaj confortabil întreg setul (14-11, 16-11, 19-16, 22-19), impunându-se în final cu 25-20. Setul trei a fost din nou la discrecția gazdelor (6-3, 9-6, 14-11), care au avut un joc mai echilibrat și fără prea multe greșeli (18-12, 20-13, 23-14). Runda s-a încheiat 25-16, dejenii reușind astfel să întoarcă scorul de la 0-1 la 2-1.

Maramureșenii au intrat mai motivați pe teren în setul cu numărul 4 și au preluat frâiele partidei (4-6, 5-8, 9-13). La al doilea time-out tehnic diferența era de 5 puncte în favoarea băimărenilor. Elevii lui Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au revenit fabulos în meci și au egalat la 21, finalul fiind plin de suspans (23-22, 23-24, 24-25), scor final 24-26.

În decisiv, Unirea a condus cu 3-2 și 6-3, dar băimărenii, cu ultimele puteri, au egalat la 6, făcând ca finalul de meci să fie mult mai încins. Chiar și așa, tot Unirea a fost echipa mai bună (10-6, 11-9, 13-10), astfel că setul s-a încheiat 15-10 și partida 3-2.