Unirea Dej a câștigat cu Unirea Constanța și a debutat cu dreptul în Play-out – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a câștigat, scor 2-1, partida cu AFC Unirea Constanța, în prima etapă a Play-out-ului Ligii 2.

Duelul Unirilor din Grupa B a avut loc azi, de la ora 11, la CNAF Buftea. Prima ocazie le-a aparținut gazdelor. În minutul 2, Niță a șutat plasat puțin pe lângă vinclul porții lui Railean. Dejenii au replicat prin Blaj, cu un șut bun, lângă bară. Elevii lui Dragoș Militaru au deschis scorul cu un minut înainte de pauză. Gogor, în poziție de ultim apărător, s-a complicat, Alex Pop i-a furat balonul, l-a întors și a șutat de la 15 metri în poarta apărată de Udrea.

Constănțenii au reușit să egaleze la opt minute după reluare. Ionuț Rus a trimis neglijent în spate, Andreas Chirițoiu a interceptat balonul, l-a depășit pe Railean și a trimis în plasă. În minutul 60, Rus, Ros și Cocian au fost înlocuiți cu Gîț, Chira și Frăsineanu. Celelalte două schimbări au fost făcute în minutele 70 și 76: Vlad și Manole au părăsit gazonul, intrând Militaru și Popescu.

Oaspeții au dat lovitura în minutul 82. În urma unei lovituri libere, mingea a ajuns la Mihai Kereki, iar fundașul dejenilor a marcat cu un șut din lateral dreapta, în cros la colțul lung. S-a încheiat 2-1 și Unirea Dej se întoarce ”acasă” cu toate cele trei puncte puse în joc, debutând astfel cu dreptul în Play-out-ul Ligii 2.

Unirea Constanța: Udrea (cpt.) – Zamfir, Gogor, Bobaru, Nicola, Ciuciulete, Trif, Moldovan, Ardelean, Niță, Chirițoiu. Rezerve: Mitrenca – Tălmaciu, Coza, Carabela, Lăcătuș, Mitrache, Neacșu, Tudor, Bodea. Antrenor: Leonard Strizu.

Unirea Dej: Railean – Rus, Kereki, Burdeț, Roș, Cătinean (cpt.), Cocian, Manole, Al. Pop, Fl. Blaj, Vlad. Rezerve: Chindriș, R. Papp – Militaru, Todoran, Chira, Gîț, Frăsineanu, D. Pop, Popescu. Antrenor: Dragoș Militaru.