Unirea Dej a cedat ”acasă” cu Gloria Buzău

După eșecul suferit în deplasare cu CSA Steaua, scor 1-2, Unirea Dej a cedat azi și pe teren propriu: 2-3 cu Gloria Buzău.

Partida dintre Unirea Dej și Gloria Buzău – disputată azi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru etapa cu numărul 14 din Liga 2. Oaspeții au deschis scorul prin Boiciuc (‘5), dar Adrian Pop a egalat în minutul 14 cu un șut în forță din interiorul careului.

Fotbaliștii antrenați de Adrian Mihalcea au trecut din nou în avantaj, după ce Boiciuc a reușit dubla cu o lovitură de cap (‘26). La trei minute după reluare, Gaitan a marcat pentru 3-1. Câteva secunde mai târziu, dejenii au solicitat penalty pentru un henț în careul buzoienilor, dar centralul nu a fost de acord și a lăsat jocul să continue.

În minutul 70, Alex Pop a redus din diferență, insuficient însă pentru a obține măcar un punct din această confruntare.

Weekendul viitorul nu este etapă în Liga 2 din cauza meciurilor echipelor naționale, iar după aceea, în 2022, Unirea Dej va mai avea jocuri cu Unirea Slobozia (deplasare) și Minaur Baia Mare (acasă). Ulterior, se intră în vacanța de iarnă. În primăvară se vor disputa ultimele trei runde din sezonul regular.

Unirea Dej: Chindriș – Maftei, D. Pop, Burdeț, Gîț, Kereki, Ad. Pop, Al. Militaru (Fulga 46′), Cocian, Al. Pop, Blaj (C). Rezerve: Railean – Buta, Roș, Vl. Bogdan, An. Pop, Frăsineanu, Greu. Antrenor: Dragoș Militaru.

Gloria Buzău: Stoian (C) – Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu, Lopez, Gaitan, V. Munteanu, Dudu, Blejdea, Boiciuc. Rezerve: Wynney – Ciobanu, Vîrtej, Burlacu, Matiș, Honciu, Al. Munteanu, Pîrvulescu, Uțiu. Antrenor: Adrian Mihalcea.