Unirea Dej a pierdut, pe final, cu CSA Steaua. Penalty neacordat, gol primit din offside

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 0-2, ”derby-ul de clasament” cu CSA Steaua București.

Partida dintre CSA Steaua și FC Unirea Dej – care a contat pentru a XIII-a etapă din Liga 2 – s-a disputat ieri seară, cu începere de la ora 18, pe Stadionul Steaua. Prima ocazie s-a înregistrat în minutul 4, când Bodișteanu – rămas singur cu portarul Unirii Dej – a tras pe lângă. La faza următoare, Chindriș a trimis în corner șutul lui Adrian Popa. Replica dejenilor a venit în minutul 9. Cocian a încercat să îl surprindă pe David Dincă cu o execuție pe poartă direct din corner, însă Chipirliu a respins din fața lui Gîț. Apoi, tot Cocian și-a încercat norocul de la 30 de metri, fără succes.

În minutul 28, Unirea Dej trebuia să primească penalty. Adrian Pop a fost faultat în propriul careu de către Corbu, însă centralul – aflat foarte aproape de ei – a lăsat, inexplicabil, jocul să continue. Totuși, elevii lui Dragoș Militaru puteau deschide scorul în prelungirile primei părți, când căpitanul Florin Blaj nu a profitat de poziția excelentă în care se afla și a trimis slab pe centrul porții.

La patru minute după reluare, Chunchukov nu a putut înscrie din doi metri. A făcut-o însă Adrian Popa, în minutul 77. David Dincă a inițiat un contraatac, Adrian Popa a scăpat singur cu Chindriș și a deschis scorul. Tot în urma unui contraatac s-a dublat avantajul steliștilor, în minutul 88. Lansat de Atanas Trică, Rareș Enceanu – aflat în offside – a pătruns în careu și a stabilit scorul final, 2-0.

În urma acestei înfrângeri, Unirea Dej și-a întrerupt seria de nouă meciuri consecutive cu rezultat pozitiv și a pierdut pentru prima dată în deplasare (era singura echipă rămasă neînvinsă ”afară”). De asemenea, a fost prima confruntare în care nu a reușit să înscrie.

Pentru dejeni urmează duelul de pe teren propriu cu Gloria Buzău. Jocul este programat sâmbătă, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej.

CSA Steaua: Dincă – Corbu (Oroian 46′), Beța, Al. Sabău, Ad. Ilie – Ad. Popa (C), Bodișteanu (Pacionel 46′), Enceanu (Balgiu 90′), Bustea (Mihăescu 46′) – Chunchukov, Chipirliu (A. Trică 76′). Rezerve neutilizate: H. Iancu – Al. Sima, Em. Pacionel, Raicu. Antrenor: Daniel Oprița.

Unirea Dej: Chindriș – Gîț, D. Pop, Burdeț (Greu 80′), Maftei – Militaru (Fulga 71′), Kereki, Ad. Pop (Chira 67′), Cocian – Blaj (C)(Buta 80′), Al. Pop (An. Pop 80′). Rezerve neutilizate: Railean – Roș, Bogdan, Frăsineanu. Antrenor: Dragoș Militaru.

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

1. Pingback: Unirea Dej a cedat ”acasă” cu Gloria Buzău - Dej24.ro