Unirea Dej a fost învinsă la Craiova, scor 0-3. Primul set a fost pierdut la 14 puncte!

unirea-u-cluj-volei-divizia-a1-4Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu 3-0 în fața formației SCMU Craiova, în ultima etapă a turului Diviziei A1.

Partida din această după-amiază, disputată în Sala Sporturilor din Craiova, a contat pentru a XI-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. În mod normal, meciul trebuia să aibă loc la Dej, însă, cu acceptul Federației Române de Volei, cele două formații au inversat gazda între tur și retur.

Craiovenii au controlat ostilitățile în primul set și ”au dat de pământ” cu elevii antrenați de Victor Lazăr și Tibi Szilagyi, scor 25-11. Dejenii au stâns rândurile în actul secund și au început să pună probleme, însă nu a fost suficient. Tot gazdele au avut câștig de cauză, 25-21.

Jocul uniriștilor a crescut simțitor în runda a treia. Deși au condus aproape tot setul, aceștia s-au văzut egalați pe final. Cele două formații au mers mai apoi umăr la umăr până în ultima clipă, când craiovenii s-au mobilizat exemplar și s-au impus cu 26-24 și cu 3-0 la general.

Pentru CS Unirea Dej urmează meciul din deplasare cu ”U” Cluj. Partida programată pe 10 decembrie va fi prima a returului Diviziei A1.