Unirea Dej a învins Dumbrăvița și păstrează speranțe că nu va retrograda – VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 2-0 pe CSC Dumbrăvița și păstrează speranțe pentru menținerea în eșalonul secund. Un rezultat pozitiv obținut azi de timișeni ar fi însemnat retrogradarea Unirii în Liga 3.

Partida dintre Unirea Dej și CSC Dumbrăvița – care a contat pentru a treia etapă a Play-out-ului Ligii 2 – s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11:00, pe Stadionul Municipal Dej.

După o primă repriză încheiată fără gol, Unirea Dej a reușit să deschidă scorul în minutul 64. Cosmin Bîrnoi a executat un corner de pe partea stângă, Costel Zurbagiu a atins mingea cu mâna, iar arbitrul a indicat 11 metri. Albert Hofman și-a asumat execuția și a transformat de la punctul cu var, trimițând în dreapta portarului Paul Toroc. Același jucător a marcat și în minutul 90, din assist-ul lui Mircea Manole, astfel că jocul de pe Municipal s-a încheiat 2-0.

În urma acestei victorii, matematic, Unirea Dej rămâne în cărți și păstrează speranțe – infime, ce-i drept – că se va salva de la retrogradare. În acest moment, 9 puncte îi despart pe alb-albaștri de CSC Dumbrăvița, echipă care ocupă locul 5, ultimul salvabil de la retrogradare. Din Play-out mai sunt de disputat 4 partide, astfel că în joc sunt 12 puncte.

Etapa următoare, Unirea Dej va întâlni în deplasare Metaloglobus București.

Primul ”11”: Moroz – Stancovici, Kereki (C), Chira, Roș (’46 Al. Șuteu), Militaru (’57 Manole), Ciuciulete (’79 Telcean), Ad. Pop, Hofman, Fulga (’57 Golda), Bîrnoi (’65 D. Pop6. Rezerve: R. Pop – Pruteanu, Călugăr, Blaj.