Unirea Dej a pierdut cu Baia Mare, deși meciul a fost echilibrat – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 2-0, la Iclod, de Minerul Baia Mare, la capătul unui meci destul de echilibrat decis în urma a două greșeli individuale.

Confruntarea amicală dintre Unirea Dej și Minaur Baia Mare s-a disputat astăzi, cu începere de ora 12, pe Baza Sportivă Iclod. Oaspeții au deschis repede scorul, în minutul 10, la prima lor fază fixă. Băimărenii au executat un corner de pe partea stângă, la colțul lung nu se afla nimeni din tabăra Unirii Dej, iar Boje a marcat pentru 1-0, deși portarul Brie a respins în prima fază șutul.

De cealaltă parte, în minutul 21, Hîmpea a bătut o lovitură de colț de pe dreapta, Florin Blaj a deviat spectaculos cu călâcâiul, însă Pintea – din voleu – a trimis în portarul maramureșean, din cinci metri. Până la pauză putea egala și Plaian, numai că fundașul a trimis lamentabil din poziție laterală.

La scurt timp după reluare, Papp a greșit copilărește în banda dreaptă – deși avea cel puțin două variante bune de a pasa -, a pierdut balonul și Chișolie nu l-a iertat pe goalkeeper-ul Unirii. În minutul 64, Blaj (încercat astăzi atacant central, deși este evident că locul său este în bandă) a pasat excelent pentru Hîmpea, dar fostul fotbalist al Universității a trimis pe lângă poarta adversă, din poziție foarte bună.

Dejenii au pierdut al doilea amical al iernii, după ce săptămâna trecută au remizat, scor 3-3, cu formația locală, Unirea Iclod. Detalii și imagini de la acel meci AICI.

Pentru elevii lui Gică Barbu urmează partida de verificare cu ACS Unu Fotbal Club Gloria. Meciul este programat sâmbătă, 9 februarie, cu începere de la ora 12, pe Baza Sportivă Iclod.