Sport
Unirea Dej, învinsă de CSC 1599 Șelimbăr, în a doua etapă din Liga 2
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
12 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2021/06/Unirea-Dej_profile.png)
Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă, scor 0-2, de CSC 1599 Șelimbăr, în a doua etapă din Liga 2. Partida s-a disputat astăzi, de la ora 11:00, la Cisnădie.
Gazdele – care au controlat aproape în întregime jocul și au ratat o sumedenie de ocazii – au deschis scorul în minutul 65 prin Raul Rotund, care l-a învins pe Claudiu Chindriș (probabil cel mai bun om al Dejului) cu un șut din centrul careului. Marvin Schieb (‘71) a dublat avantajul “călăreților roșii” cu o execuție simplă, din 5 metri. Unirea Dej – care astăzi ofensiv nu a pus prea mari probleme – putea, totuși, reduce din diferență în prelungiri, prin Ciocan și Piftor, însă portarul Roșca și bara transversală s-au opus.
Unirea Dej se pregătește pentru duelul din Cupa României, de miercuri, cu Unirea Ungheni, urmând ca în weekend să vină la Dej CSA Steaua.
Primul ”11”: Chindriș – Zamfirescu (‘87 Geană), Chira, D. Pop, Negrea (‘46 Șuteu), Ad. Pop, Catinean (C), Stancovici (‘70 Pruteanu), Blaj (‘70 Ciocan), Fulga (‘70 Golda), Piftor. Rezerve neutilizate: R. Pop – Burdeț, Roș, Ciuciulete.