Unirea Dej, învinsă de Dinamo Kiev în primul amical din Antalya

În primul amical disputat în cantonamentul din Antalya, FC Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-5 (0-4), de multipla campioană a Ucrainei, Dinamo Kiev. Partida de verificare a avut loc în această după-amiază, la ora 17:00 (16:00 ora României), pe Mardan Stadium, din Aksu.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu a deschis scorul în minutul 3, prin Benito. Zece minute mai târziu, fotbalistul cu numărul 77 pe tricou a reușit dubla. Tabela s-a modificat din nou în minutul 25, când Tymchyk a marcat și el în poarta apărată de Railean. Scorul pauzei a fost stabilit de Vanat (’31).

În partea secundă, Unirea Dej a ratat două ocazii mari prin Cristian Chira și Andrei Pop. Ucrainenii au făcut 5-0 în minutul 83, prin Supryaha, dar ultimul cuvânt de spus l-a avut Andrei Pop, cel care a reușit golul de onoare (’89).

Primul ”11”: Railean (’45 Chindriș (’88 Checicheș) – Gîț (’45 Maftei), Kereki (’39 Roș), Burdeț (’71 D. Pop), Buta (’86 Frăsineanu) – Cătinean (’71 An. Pop), Ad. Pop (’45 Chira), Matiș (’45 Al. Militaru) – Cocian (’84 Călugăr), Al. Pop (’65 Fulga), Blaj (’57 Bogdan).

Următorul amical al dejenilor este programat mâine, când vor întâlni Nykøbing (Danemarca).

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

1. Pingback: Dragoș Militaru, după amicalul de lux cu Dinamo Kiev: ”Cel mai bun adversar din istoria de 100 de ani” - Dej24.ro