Unirea Dej, învinsă pe final de Petrolul – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a condus cu 1-0 ACS Petrolul 52 până în minutul 75, însă apoi a încasat trei goluri și a fost răpusă de liderul Ligii 2.

Partida dintre FC Unirea Dej și ACS Petrolul 52 – disputată azi, de la ora 13, pe Municipal – a contat pentru a opta etapă a Ligii 2. Prima repriză a fost destul de anostă, cele două echipe împărțindu-și atât posesia, cât și șuturile la poartă. La câteva minute după reluare, balonul l-a atins în mână pe Huja și centralul a indicat lovitură de la punctul cu var. Mircea Manole a transformat cu mult calm și uniriștii visau deja la o nouă victorie istorică.

Avantajul dejenilor a durat până în minutul 76, când Mihai Constantinescu a egalat cu o lovitură de cap, după un corner bătut de pe dreapta. În numai patru minute, petroliștii au trecut în avantaj. Măzărache a fost faultat în careu de Alex Blaj (intrat în locul lui Burdeț – accidentat), centralul a acordat lovitură de pedeapsă și Eugeniu Cebotaru a marcat pentru 2-1. Nu acesta avea să fie scorul final, pe Municipal. În prelungiri, Silviu Pană a înscris cu poarta goală, iar Petrolul – prin cele trei puncte obținute – și-a consolidat poziția de lider. De cealaltă parte, Unirea Dej și-a întrerupt seria bună și a rămas cu 11 puncte, urmând ca etapa viitoare să joace în deplasare la Concordia.

Unirea Dej: Railean – I. Rus, Burdeț (Al. Blaj ’49), Kereki, Roș – Militaru, Cătinean (C), Ad. Pop (Al. Pop’56) – Frăsineanu (P. Popescu’72), Cocian (Chira’56), Manole (Fl. Blaj’72). Rezerve neutilizate: R. Papp, D. Pop, Al. Papp, Ed. Meszaros. Antrenor: Dragoș Militaru.

Petrolul: Avram – Pîrvulescu, Lică, Huja, Țicu (C) – Seto (Pană’60), Cebotaru – Bratu (Chindriș’82), Tucaliuc (Constantinescu’60), Vajushi (Măzărache’38) – Jarovic (Tudor Saim’46). Rezerve neutilizate: Al. Radu, Boțogan, Manolache, Olaru. Antrenor: Nicolae Constantin.