Unirea Dej, prima VICTORIE în Play-off. De ce e foarte important succesul cu Gloria Buzău

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 1-0 în fața Gloriei Buzău și a obținut prima victorie în Play-off-ul Ligii 2. Partida disputată astăzi, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal Dej a contat pentru a opta etapă a Play-off-ului.

Prima repriză s-a încheiat fără gol. Totuși, Unirea Dej a avut patru șanse de a marca, prin Blaj (‘26), Alex Pop (‘30) și Fulga (‘41, ‘45). La nouă minute după reluare, Fulga a fost faultat în careu și centralul Mircea Ardelean a indicat 11 metri. Alex POP a transformat lovitura de la punctul cu var și a adus primul succes al dejenilor în Play-Off, dar poate cel mai important în economia luptei pentru locul 5 (care duce la barajul de promovare în SuperLiga României).

De ce este foarte importantă această victorie? Unirea Dej a egalat Gloria la puncte, 39. Dacă s-ar termina așa Play-off-ul cu cele două echipe la egalitate, Unirea Dej are avantajul primului criteriu de departajare, numărul de puncte avut la finalul sezonului regular (32 față de 31), astfel că ea ar merge la barajul de promovare în SuperLiga României.

Pentru elevii lui Dragoș Militaru – care sunt acum ”la mâna lor” – urmează un nou joc pe teren propriu. Luni, 15 mai, de la ora 17:30, Unirea primește vizita Politehnicii Iași, campioana Ligii 2.

Primul ”11”: 39. RAILEAN – 20. GÎȚ, 21. D. POP, 13. CHIRA, 98. MAFTEI, 99. AD. POP (‘82 BUTA), 6. CĂTINEAN (‘77 BURDEȚ), 17. COCIAN, 11. AL. POP (C), 10. BLAJ (‘61 BOGDAN), 18. FULGA (‘82 AN. POP). Rezerve neutilizate: 12. CHINDRIȘ, 26. CHECICHEȘ, 77. FRĂSINEANU, 16. CĂLUGĂR.

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

1. Pingback: Unirea Dej, la un pas de barajul de promovare în SuperLigă. LUNI primește vizita Politehnicii Iași - Dej24.ro