Unirea Dej, răpusă greu de Dinamo București. Play-off-ul se decide aproape sigur în ultima etapă!

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut greu, scor 2-3, meciul disputat în această după-amiază în compania formației CS Dinamo București. Ocupanta locului 6 – ultimul care duce în play-off – se va decide cel mai probabil în ultima etapă!

Partida din capitală – programată cu începere de la ora 16 – a contat pentru a XXI-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Primul set a fost dominat în totalitate de dinamoviști, care s-au impus în doar 18 minute cu 25-13.

Actul secund a fost extrem de echilibrat și ambele echipe s-au aflat la conducere pe tabelă (3-3, 7-8, 9-11, 12-16, 16-16, 20-19, 20-22). În final, câștig de cauză a avut Unirea, 25-23 (elevii lui Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au ”trăit periculos” – au condus cu 24-20, dar au pierdut trei puncte consecutive, 24-23, și au fost la un pas de 0-2, deși controlau meciul).

În runda a treia, gazdele s-au desprins la două puncte (4-2, 6-4, 8-6, 10-8), apoi și-au mărit avantajul (12-8, 14-10, 16-12, 18-13, 19-15, 22-17) și au câștigat cu 25-17. Dinamoviștii au început și mai în forță setul patru (5-1, 6-2, 8-5, 11-7, 13-8, 15-10, 17-11, 20-15 ), dar dejenii și-au îmbunătățit jocul în timp util, au revenit incredibil de la 15-20, au egalat la 20 și au trimis meciul în decisiv (25-23).

În ultimul act, dinamoviștii au avut nervii mai tari (3-1, 4-4, 6-4, 8-4, 10-5, 12-5, 13-6) și și-au adjudecat victoria, 15-6.

În urma acestei înfrângeri, scor 2-3, CS Unirea Dej obține un punct și rămâne la o singură lungime în spatele Stelei (acum pe locul 6, 26 de puncte), dar distanța se poate majora mâine seară când sportivii din capitală întâlnesc liderul ACS Volei Municipal Zalău și pot scoate punct sau puncte.

Totuși, ținând cont de faptul că sălăjenii sunt favoriți și se presupune că vor obține toate punctele din jocul cu Steaua, atunci în proporție foarte mare ocupanta locului 6 se decide în ultima etapă!

Pentru Unirea urmează duelul de ”acasă” cu CSM Câmpia Turzii, în ultima etapă a returului Diviziei A1. Confruntarea este programată sâmbătă, 16 martie, de la ora 16, în Sala Sporturilor.