Unirea Dej ratează Final Four-ul Cupei României, după înfrângerea cu Arcada Galați

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă, scor 0-3, pe teren propriu, de formația CSM Arcada Galați, fiind eliminată din Cupa României. În Final Four s-a calificat formația din Moldova.

Partida dintre Unirea și Arcada – disputată în această după-amiază, cu începere de la ora 17, în Sala Sporturilor Dej – a contat pentru sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin (manșă unică, pe terenul echipelor care au fost extrase mai întâi din urnă).

Oaspeții – care ocupă primul loc în Divizia A1 – au preluat conducerea încă din debutul confruntării (0-1, 2-4, 6-10, 7-12, 15-20) și nu au mai putut fi ajunși din urmă, 18-25. În setul secund s-a mers umăr la umăr (3-3, 5-5, 7-8, 13-13, 15-14, 16-16, 20-21), însă, la capătul a 25 de minute de joc, tot moldovenii au avut câștig de cauză, 21-25.

Ultimul act a stat sub semnul echilibrului (3-3, 5-5) doar câteva minute pentru că Arcada Galați s-a distanțat de la 7-8 la 7-13, a majorat treptat diferența (9-16, 10-18, 11-21) și nu a mai cedat avantajul până la final, 15-25.

CS Unirea Dej – Arcada Galați s-a încheiat în minimum de seturi (0-3) și dejenii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi sunt eliminați din Cupa României. De cealaltă parte, gălățenii se califică în Final Four-ul programat pe 9 și 10 mai 2020.