Unirea Dej RESPIRĂ! VICTORIE după șase jocuri consecutive fără succes în Liga 2 – VIDEO

După șase meciuri consecutive fără victorie în campionat, echipa de fotbal Unirea Dej a reușit să obțină un nou succes: 1-0, ”acasă”, cu AFC Progresul 1944 Spartac, ”lanterna roșie” a Ligii 2.

Partida – care s-a disputat azi, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru a 11-a etapă din Liga 2. Eusebio Șuvagău și Dan Roman i-au surprins pe adversari cu un nou sistem de joc (4-4-2), iar Cristian Chira a fost la un pas să deschidă scorul în minutul 17, cu o lovitură de cap. Nu a reușit el, însă a făcut-o Denis Golda, cinci minute mai târziu, cu o execuție, de la 12 metri, în vinclul porții lui Păun (vezi golul la final).

În minutul 71, Piftor a centrat de pe stânga pentru Fulga, însă atacantul în vârstă de 19 ani nu l-a putut învinge pe Păun, din 6 metri. De cealaltă parte, oaspeții au avut o șansă bună de a marca în minutul 40, când șutul lui Radu a fost scos de sub transversală de portarul Rareș Pop, revenit între buturile alb-albaștrilor.

După trei înfrângeri consecutive, Unirea Dej obține un nou rezultat pozitiv, adaugă trei puncte în clasament și se pregătește pentru duelul de la Hunedoara cu Corvinul.

Primul ”11”: R. Pop – Șuteu (’61 Fulga), Kereki, D. Pop, Negrea, Ciocan (’46 Piftor), Chira (C), Ad. Pop, Stancovici (’80 Pruteanu) , Blaj (’61 Zamfirescu), Golda (’78 Mitrea). Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Ciuciulete, Scocîlcă, Vl. Stancovici.