Unirea Dej s-a impus cu 4-1 la Timișoara, în ultima deplasare din sezon

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 4-1 SC Fotbal Club Ripensia Timișoara, în a șasea etapă a Play-out-ului Ligii 2.

Partida dintre Ripensia și Unirea Dej a avut loc astăzi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Electrica din Timișoara. Elevii lui Dragoș Militaru au deschis scorul repede, în minutul 4. Alex Pop a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, portarul Ripensiei a respins slab și Mihai Kereki – azi căpitanul dejenilor – a reluat în plasă. Gazdele au reușit să egaleze în minutul 37, în urma unui corner bătut de Ene. Călin a reluat cu capul de la prima bară, Chindriș a respins de pe linia porții și Radu Rogac a marcat din doi metri.

Nu acesta avea să fie scorul pauzei, căci dejenii au preluat din nou conducerea. În minutul 40, Roș a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Daniel Pop a întors pentru Alin Burdeț și fundașul cu numărul 15 pe tricou a reluat din prima, de la 12 metri, sub transversală.

La două minute după reluare, Militaru a pasat excelent – în careu – pentru Alex Pop, care a trimis în fața porții pentru un alt PopAdrian. Mijlocașul în vârstă de 22 de ani a îndeplinit o simplă formalitate și a dus scorul la 3-1. Apoi, gazdele au ratat mai multe ocazii de a reduce din diferență, dar tot dejenii au fost cei care au marcat din nou. În minutul 81, Angelo Cocian a profitat de o gafă uriașă făcută de Dobre, i-a suflat balonul și a trimis simplu în poartă, stabilind scorul final: 4-1. Pentru Unirea Dej urmează ultimul meci din acest sezon, pe teren propriu, cu FC Buzău.

Ripensia Timișoara: Dobre – Sturzu, Lalic, Rogac, Piftor, Matiș, Ene, Macrițchii, Morariu, Fridrich, Tud. Călin (C). Rezerve: I. Rus – Vidrăsan, Golda, Gavra, Stoi, Mihart, Nica, Lungu, Gladun. Antrenor secund: Călin Mada.

Unirea Dej: Chindriș – Roș, D. Pop, Burdeț, Gîț, Kereki (C), Ad. Pop, Militaru, Bogdan, Frăsineanu, Al. Pop. Rezerve: Papp – Meszaros, I. Rus, Peter, Chira, Cocian, Blaj, Popescu, An. Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.