VOLEI | Unirea Dej a pierdut la limită restanța cu Volei Municipal Zalău

FOTO – Arhivă

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut, scor 2-3, duelul din deplasare cu vicecampioana Diviziei A1, Volei Municipal Zalău.

Partida dintre Volei Municipal Zalău și CS Unirea Dej trebuia să aibă loc pe 5 februarie însă a fost reprogramată pentru ziua de 18 februarie după ce mai ce voleibaliști sălăjeni au fost diagnosticați cu diverse forme de viroze respiratorii, doi jucători fiind internați la sectia de boli infecțioase cu pneumonie, respectiv gripă de tip A.

Întâlnirea dintre cele două echipe a avut loc marți, la ora 18 și a contat pentru a XIV-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Chiar dacă Zalăul a condus în primul set în multe momente, Unirea a revenit şi a câştigat setul de debut cu 25 – 23.

Setul secund a fost echilibrat, însă dejenii au speculat la maxim greşelile din tabăra adversă, iar în final au câştigat cu 27 – 25.

În setul cu numărul trei, sălăjenii și-au revenit, au turat motoarele și s-au impus cu 25 – 16. Elevii lui Bogdan Tănase au reușit să se impună și în setul al patrulea, pe care l-au câștigat cu 25 – 22 și au trimis meciul în decisiv.

Văzându-se egalați, uniriștii au fost cu moralul la pământ și nu au reușit să-și revină nici în setul cu numărul 5, câștigat tot de gazde, cu scorul de 15 – 7.

S-a terminat 2 – 3, iar uniriștii obțin un singur punct în urma acestei întâlniri și își mențin poziția în clasament. Pentru elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi urmează partida cu SCMU Craiova de pe teren propriu. Aceasta se va disputa sâmbătă, 22 februarie, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Dej.