Voleiul juvenil dejean rămâne în top – FOTO

După ce anul trecut tinerii voleibaliști ai LAPI Dej au reușit eventul, câștigând în premieră la categoria de vârsta U19 atât titlul de Campioni Naționali, cât și Olimpiada Națională a Sportului Școlar – liceu, anul acesta, la aceeași categorie de vârstă, elevii antrenați de profesorul Victor Lazăr luptă pentru o medalie.

În urmă cu câteva săptămâni, LAPI Dej a fost prima echipă care a obținut calificarea în mod matematic la Turneul Final al Campionatului Național (alături de Viitorul Cluj, CSM București, CTF București, CSS Suceava și CSS Zalău). Acum, în urma fazei zonale a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la nivel liceal, elevii dejeni antrenați de profesorul Victor Lazăr au obținut calificarea în Etapa Națională a competiției.

Astfel, luna mai va fi din nou una plină pentru sportivii din Dej, aceștia urmând să dispute ambele turnee finale în mai puțin de două săptămâni (15-19 mai Turneul Final al CN; 23-26 mai Etapa Națională a ONSS).