Sport
Voleiul juvenil dejean rămâne în top – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/12/lapi-2023-generala.jpeg)
După ce anul trecut tinerii voleibaliști ai LAPI Dej au reușit eventul, câștigând în premieră la categoria de vârsta U19 atât titlul de Campioni Naționali, cât și Olimpiada Națională a Sportului Școlar – liceu, anul acesta, la aceeași categorie de vârstă, elevii antrenați de profesorul Victor Lazăr luptă pentru o medalie.
În urmă cu câteva săptămâni, LAPI Dej a fost prima echipă care a obținut calificarea în mod matematic la Turneul Final al Campionatului Național (alături de Viitorul Cluj, CSM București, CTF București, CSS Suceava și CSS Zalău). Acum, în urma fazei zonale a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la nivel liceal, elevii dejeni antrenați de profesorul Victor Lazăr au obținut calificarea în Etapa Națională a competiției.
Astfel, luna mai va fi din nou una plină pentru sportivii din Dej, aceștia urmând să dispute ambele turnee finale în mai puțin de două săptămâni (15-19 mai Turneul Final al CN; 23-26 mai Etapa Națională a ONSS).