Unirea Dej, remiză la Reșița, la debutul în Play-out

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 1-1, cu CSM Reșița, în prima etapă a Play-out-ului Ligii 2.

Partida a avut loc astăzi, de la ora 11, pe Stadionul ”Mircea Chivu” Reșița. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, când Marian Drăghiceanu l-a învins cu stângul pe Moroz din interiorul careului mare, mingea lovind și bara înainte de a intra în plasă. În minutul 40, în urma unui corner executat de Florin Blaj de pe partea stângă, Daniel Pop a înscris cu o lovitură de cap, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate, 1-1.

În partea secundă, în special la puțin timp după reluare, dejenii au avut mai multe șanse de a prelua conducerea pe tabelă (prin Stancovici, Bîrnoi, D. Pop), dar le-au lipsit precizia sau inspirația în fața porții, iar confruntarea de la Reșița s-a încheiat indecis.

Totuși, în urma acestei remize, Unirea a redus la 9 puncte distanța față de CSC Dumbrăvița, echipă care ocupă locul 5, ultimul salvabil de la retrogradare. Din Play-out mai sunt 5 etape de disputat, astfel că în joc mai sunt puse la bătaie 15 puncte.

”A fost un meci între două echipe cu obiective diferite, acum, pe finalul acesta de sezon. Pe mine mă mulțumește cumva că n-am mai pierdut. După ultimele meciuri aveam nevoie de un joc în care să simtă băieții că fac lucruri bune. Am arătat că putem mai mult. Credem în șansa noastră până la final. Până la urmă, am recuperat un punct din zece, mai avem nouă și o să vedem ce putem face până la final”, a declarat, pentru Radio Reșița, antrenorul Dragoș Militaru.

Primul ”11”: Moroz – D. Pop, Telcean (’46 Ciuciulete), Chira, Roș, Al. Militaru (’46 Hofman/ ’90+1 Golda), Kereki (C), Ad. Pop, Stancovici (’89 Pruteanu), Blaj (’88 Călugăr), Bîrnoi. Rezerve neutilizate: R. Pop – Al. Șuteu, Fulga, Manole.