LIVE Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (VOLEI) – FOTO/VIDEO

Unirea - Piatra Neamt volei (5)

Dej24.ro transmite LIVE meciul de volei dintre Unirea Dej și VCM LPS Piatra Neamț, contând pentru etapa a X-a a Diviziei A1.

LIVE Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (FINAL)

SET 1: 0-1, 2-1, 3-3, 5-4, 6-5, 8-5, 9-6, 10-7, 11-8, 13-9, 14-10, 15-11, 16-12, 18-13, 20-15, 22-15, 23-16, 25-16

SET 3: 1-0, 3-1, 3-3, 4-3, 6-4, 8-4, 10-4, 11-5, 13-5, 14-6, 15-7, 15-9, 16-9, 18-10, 19-11, 21-11, 23-12, 24-13, 25-13

Vezi mai jos IMAGINI FOTO/VIDEO din timpul meciului de la Dej!

Partida dintre Unirea Dej și VCM LPS Piatra Neamț se dispută în această după-amiază, de la ora 18, în Sala Sporturilor din Dej. Înaintea penultimului meci al turului, elevii lui Ovidiu Macarie se află pe locul 9 în clasament, cu 9 puncte acumulate, în timp ce voleibaliștii din Piatra Neamț ocupă ultima poziție a clasamentului, locul 12, cu doar un punct câștigat în cele nouă etape scurse până acum.

Etapa trecută, Unirea Dej a câștigat cu 3-2 întâlnirea disputată, în capitală, cu Dinamo București. Dejenii au revenit atunci de la 1-2 și s-au întors în municipiul de pe Valea Someșului cu două puncte din cele trei puse în joc. În același timp, în cadrul etapei a IX-a, VCM LPS Piatra Neamț a cedat, 0-3, acasă, în fața Universității Cluj.

Vă reamintim, la meciul din această după-amiază, galeria Unirii Dej – ”Nimeni Alții” –  lansează o acțiune caritabilă pentru ajutorarea unor copii defavorizați. „Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, noi, galeria Unirii Dej vrem să facem niște copii fericiți. Vrem să strângem jucării și bani pentru a le face un Crăciun frumos. Acțiunea noastră începe sâmbătă 12.12.2015, îi rugăm pe cei ce pot și vreau să ajute să aducă jucării și să facă o donație, fiecare cât și ce poate! Haideți să fim mai buni!!! Ne vedem la sală”, arată suporterii din Dej.

Mâine și poimâine, în Sala Sporturilor din Dej sunt programate meciurile din faza I a Cupei României, adversar pentru Unirea Dej urmând să fie tot VCM LPS Piatra Neamț. Prima întâlnire va avea loc duminică, 13 decembrie, de la ora 18, iar cea de-a doua se va disputa luni, 14 decembrie, începând cu ora 14.

VOLEI | CS Unirea Dej întâlnește miercuri, pe teren propriu, formația „U” Cluj

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni miercuri, 18 octombrie, pe teren propriu, formația Universitatea Cluj.

Partida ce se va disputa în Sala Sporturilor din Dej, cu începere de la ora 18, contează pentru cea de-a treia etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Vă reamintim, în prima rundă a campionatului, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi au învins pe teren propriu Dinamo București, scor 3-1, iar sâmbătă, 14 octombrie, în a doua etapă a campionatului, au pierdut confruntarea cu Știința Explorări Baia Mare, cu scorul de 2-3.

FOTO – Arhivă

Continuă să citești

LIVE – Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (VOLEI)

Dej24.ro transmite LIVE meciul de volei masculin dintre Știința Explorări Baia Mare și Unirea Dej, din a doua etapă a Diviziei A1.

Partida din Sala Sporurilor ”Lascăr Pană” Baia Mare începe la ora 18. Vă reamintim, în prima rundă a campionatului, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au învins pe teren propriu Dinamo București, scor 3-1. Detalii și imagini de la acel meci AICI.

LIVE Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (25-23, 18-25, 24-26, 25-22, 15-13)

(transmisiune oferită de CS Unirea Dej)

Unirea Dej pare favorită în acest duel după ce a realizat o campanie de transferuri spectaculoasă, printre jucătorii achiziționați în această vară numărându-se inclusiv patru voleibaliști care au jucat și la Știința Explorări: Dragoș Răileanu, Silviu Suson, Igor Didorciuc și Mihai Coasă.

De partea cealaltă, din cauza problemelor finaciare, Explorări nu a reușit să facă transferuri răsunătoare și a pierdut primele două jocuri oficiale din acest sezon, 1-3 cu Dinamo, în Cupa României, și 0-3 cu VM Zalău, în campionat.

CRONICĂ. FC Unirea Dej – Gaz Metan Mediaș II 1-2. Uniriștii au ratat enorm – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 1-2, meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș II, din a opta etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au avut patru ocazii și au înscris două goluri, în timp ce elevii lui Alpar Meszaros și-au bătut joc de numeroasele șanse avute de a puncta.

Dejenii au controlat ostilitățile în prima parte a jocului și au avut mai multe șanse de a deschide scorul. În minutul 20, Ferhaoui a scăpat singur spre poarta adversă, dar – din poziție ideală – a trimis slab și portarului Gazului a reținut mingea. Tot francezul a executat o lovitură liberă din marginea careului mare, însă șutul său plasat a fost “barat” de goalkeeper-ul oaspeților.

În minutul 39, Podină s-a “debarasat” de trei apărători medieșeni, a centrat pentru Papp, numai că acesta a ratat – cu capul – ținta și a trimis în lateralul porții. Culmea, cu două minute înainte de pauză, medieșenii au deschis scorul la capătul unei faze care nu anunța nimic. Lukaj s-a trezit cu balonul săltat peste apărare, în zona punctului cu var, și l-a învins pe Szekely. Aceasta a fost prima și singura ocazie de gol a Gazului, fructificată cu succes de fotbalistul cu numărul trei.

După reluare, tot formația vizitatoare a fost mai periculoasă. Surugiu (‘50) – din lovitură liberă – a trimis în zid, pentru ca mai apoi, la faza imediat următoare, Ignat să rateze din 6 metri. Dejenii au fost aproape de egalare în minutul 69. Florin Blaj (intrat pe teren la pauză) a pasat excelent pentru Ferhaoui, în fața porții, numai că francezul a fost neinspirat și execuția sa în forță a ratat ținta.

În minutul 67, Kiș a făcut o gafă de zile mari în zona careului mare, Lukaj i-a furat balonul și l-a executat, cu un șut în forță, pe Szekely (2-0). Dejenii au replicat prin Kocsis (execuție plasată) și Itu (scăpat singur), însă Cristea a fost la post și a blocat poarta. Nici Papp (‘78) nu a fost mai norocos și lovitura sa de cap a fost respinsă în ultima clipă, la o fază în care Blaj l-a servit perfect în 6 metri.

Meciul s-a încheiat cu o bară a medieșenilor și cu golul lui Alex Papp. În al patrulea minut de prelungiri, Ferhaoui a centrat de pe partea stângă, iar fratele fostului stelist Paul Papp a trimis în ațe și a stabilit scorul final: 1-2.

FC Unirea Dej: 14. Szekely, 24. Podină, 6. Kovacs, 15. Ndi, 3. Plăian, 21. Nalați, 8. Itu, 18. Chiorean, 94. Ferhaoui, 11. Papp, 20. Boje. Rezerve: 1. Georgiu, 19. Popescu, 5. Blaj Al., 10. Blaj Fl., 39. Sabo, 7. Kocsis, 29. Kiș. Antrenor: Alpar Meszaros.

Gaz Metan Mediaș II: 30. Cristea, 8. Pleșa, 6. Băcilă, 5. Pop, 19. Jica, 15. Cristea, 20. Bîrza, 27. Surugiu, 10. Ignat, 7. Paul, 3. Lukaj. Rezerve: 1. Ciupercean, 29. Grădinar, 22. Gomos, 94. Socaci, 9. Mărginean, 90. Iorga. Antrenor: Dumitru Solomon.

Peste 2.000 de sportivi așteptați la Campionatul Mondial de karate fudokan de la Cluj-Napoca

Cluj-Napoca va găzdui Campionatul Mondial de karate fudokan, între 3 și 5 noiembrie, competiție care va reuni, la Sala Polivalentă, aproximativ 2.000 de sportivi din peste 40 de țări, care se vor lupta pentru cele 900 de medalii puse în joc de organizatori.

Din acest punct de vedere, Campionatului Mondial de karate fudokan va fi una dintre cele mai mari competiții sportive organizate în capitala Transilvaniei.

Evenimentul va depăși, însă, granițele unei competiții sportive. Organizatorii le pregătesc spectatorilor o serie de surprize în cele trei zile de competiție. În completarea luptelor din concursul oficial, care se anunță extrem de disputate, în Sala Polivalentă vor avea loc demonstrații de karate, spargeri și momente inedite, printre care și un ”fusion” spectaculos între karate și balet.

În cele trei zile de Campionat Mondial, în Sala Polivalentă vor fi amenajate 12 suprafețe de concurs (tatami) pe care sportivii vor urca în drumul lor spre finală. În total, nu mai puțin de 480 de lupte vor avea loc în concurs. Pentru câștigarea unei medalii, fiecare luptător sau luptătoare va trebui să iasă învingător/învingătoare din 32 de confruntări în care ‘singurul adversar cu adevărat puternic ești tu însuți‘, așa cum le place sportivilor să spună, se arată în comunicat.

Luptele vor fi transmise pe ecranele gigant care vor fi amplasate în sală, iar sistemul de sunet și lumini va transforma fiecare luptă într-un adevărat spectacol. Finalele se vor desfășura pe o suprafață de luptă iluminată special, pentru a sublinia miza luptei decisive pentru medaliile de aur.

Cu ocazia Campionatului Mondial de karate fudokan de la Cluj-Napoca se vor colecta fonduri în vederea sprijinirii fundației Casa AKSZA, fondată în anul 2000 și care în prezent găzduiește un număr de 14 copii abandonați, oferindu-le cazare permanentă, hrană, vestimentație și facilități de educare, în vederea reintegrării lor în societate la atingerea vârstei maturității.

Un bilet pentru o zi de concurs are prețul de 12 lei, iar un ”tournament pass”, abonament valabil pe toată durata competiției, costă 30 de lei.

A 7-a ediție a Campionatului Mondial de karate fudokan este organizată de Federația Română de Karate Tradițional, în colaborare cu Asociația Județeană de Karate Tradițional Cluj, Asociația Clubul Sportiv Fortuna Cluj, Hampton by Hilton Cluj-Napoca, cu sprijinul Primăriei și Consiliul Local Cluj-Napoca și al Consiliului Județean Cluj.