CAMPION NAȚIONAL | Atletul dejean Octav Tarța a cucerit AURUL la proba de hexatlon – FOTO

Sala de atletism a Complexului Sportiv ”Lia Manoliu” din București a găzduit, vineri și sâmbătă, Campionatul Național de Probe Combinate U20, U18, U16.

Secția de atletism a clubului sportiv LAPI Dej și-a demonstrat din nou măiestria, reușind să obțină o valoroasă medalie de aur la categoria U16 (juniori 3) în proba de hexatlon masculin.

Meritul i-a revenit lui Octav Tarța, elev antrenat de profesor Manu Costin. Atletul dejean s-a clasat pe prima poziție, devenind astfel campion național în proba de hexatlon (3509 puncte).

Tânărul sportiv de numai 14 ani a câștigat hexatlonul cu următoarele probe: 60 m plat (7,56 s), săritura în lungime (5,73 m), 60 m garduri (9,37 s), proba de 1000 m (3.00.00 min.), săritura în înălțime (1,50 m) și aruncarea greutății (11,44 m).