CRONICĂ. FC Unirea Dej, gol primit în minutul 84 la Reghin. NOTELE Dej24.ro – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut cu 1-0 întâlnirea din deplasare cu Avântul Reghin și întrerupe seria succeselor consecutive obținute ”afară”.

Partida – programată în această după-amiază, de la ora 17, pe stadionul din Reghin – a contat pentru a 24-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej se clasa pe locul 10 în seria a V-a, cu 26 de puncte acumulate, în vreme ce oaspeții ocupau poziția a șaptea a ierarhiei, cu 35 de puncte strânse până acum.

Prima mare ocazie de gol le-a aparținut dejenilor. În minutul 24, Andrei Pop a interceptat un balon în marginea careului mare și a pasat pentru Hetea, dar șutul optarului a fost respins de goalkeeper-ul Avântului. Zece minute mai târziu, oaspeții au replicat prin Murar, fără succes pe tabelă.

Până la pauză, doar dejenii au mai ratat o ocazie bună de a deschide scorul. Florin Blaj a șutat de la distanță, însă portarul Reghinului a fost la post. Repriza secundă a început cum nu se poate mai rău pentru uniriști. În minutul 63, Plaian a văzut ”roșu” direct (pentru injurii) și a fost trimis la vestiare. Câteva secunde mai târziu, Murar a trimis lamentabil, din 7 metri, ratând o ocazie uriașă pentru formația sa. L-a urmat și nouarul gazdelor, balonul trimis de el cu capul mergând peste poartă.

În minutul 70, Bogdan Pop a pasat excelent pentru Onicaș, numai că fostul stelist – aflat în poziție ideală – a fost blocat în ultima clipă de unul dintre apărătorii Avântului. De cealaltă parte, în minutul 78, Farcaș a avut o intervenție salvatoare la un șut de la distanță.

Reghinul a dat lovitura în minutul 84. La o centrare venită de pe partea stângă, Hîmpea – reprofilat în fundaș, după eliminarea lui Plaian – nu l-a putut bloca pe Murar (nu a fost ajutat nici de fundașii centrali), gazdele au marcat și au obținut toate cele trei puncte puse în joc.

NOTELE Dej24.ro (1-4 – foarte slab/ dezamăgitor, 5-7 – satisfăcător/ și-a făcut treaba, 8-10 – contribuție decisivă/ excelent).

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 6, 3. Plaian – 4, 6. Kovacs – 5, 20. Sabo – 5, 15. Pîrv – 5, 10. Fl. Blaj – 6, 19. Onicaș – 7, 5. Cătinean – 7, 8. Hetea – 5, 7. Hîmpea – 5, 9. Pop A. – 5. Au mai intrat: Pop B. – 6, Corduneanu – 6. Antrenor: Gheorghe Barbu – 9.