CRONICĂ. FC Unirea Dej, în Liga a II-a! ”Panterele roz” au dat lovitura în prelungiri! – FOTO

După 14 ani, echipa de fotbal Unirea Dej revine în Liga a II-a! ”Panterele roz” au încheiat la egalitate partida cu SCM Zalău, scor 1-1, în finala barajului de promovare și, grație golului marcat în deplasare, au reușit să scrie o pagină de istorie în sportul dejean și să își îndeplinească visul! Golul egalizator a venit în ultimul minut de prelungiri!

Returul finalei dintre SCM Zalău și FC Unirea Dej s-a disputat ieri după-amiază, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal Zalău. În tur, cele două formații au remizat, scor 0-0 (primul joc din sezon în care dejenii nu au înscris, indiferent de adversar).

În fața celui mai important meci din ultimul deceniu, dejenii au început confruntarea de la Zalău cu ocazia lui Florin Blaj, șut din prima peste transversală. Apoi, Cocian a prins spațiul porții, însă nu i-a pus probleme portarului Miron. În minutul 30, zălăuanii au replicat printr-o lovitură liberă executată de Sergiu Pop.

După reluare, la o centrare venită de pe stânga, Cătinean a trimis din zona punctului cu var, numai că Miron a fost la post. Câteva secunde mai târziu, Forna și-a încercat norocul cu un șut destul de slab. Nici Dulap și Caluger nu au fost mai norocoși, mingile expediate de ei mergând peste poarta apărată de Raul Papp.

Sălăjenii au deschis scorul în minutul 60. Logon a executat o lovitură liberă din apropierea careului, mingea a fost recentrată din foarfecă și Mihai Onicaș a înscris cu capul, de la bara a doua, dintr-un metru. În minutul 65, Serediuc l-a driblat pe Miron, însă nu a reușit apoi să prindă spațiul porții. În căutarea golului, elevii lui Dragoș Militaru s-au năpustit în jumătatea gazdelor, iar în minutul 85 au ratat o șansă uriașă de a puncta. Când crainicul Stadionului Municipal anunța deja că SCM Zalău e în Liga a II-a, iar spectatorii se pregăteau de festivitatea de premiere, dejenii au dat lovitura: Florin Blaj a bătut o lovitură liberă de pe stânga și căpitanul Marius Cătineanu a reluat cu capul, din 6 metri!

A urmat apoi o bătaie generală, în care s-au împărțit pumni și picioare. După ce spiritele s-au calmat, dejenii au primit medaliile de campioni și trofeul și s-au întors la Dej, unde au fost așteptați de sute de suporteri, în centrul orașului, pentru a sărbători împreună îndeplinirea visului: promovarea în Liga a II-a!

Vă reamintim, FC Unirea Dej, club care în acest an aniversează 100 de ani de la înființare, a evoluat 10 ediții în liga secundă de fotbal a României (ultima dată, în sezonul 2006-2007, cele mai bune clasări fiind de două ori pe locul 6, în 1997 și 1998) și 37 de ediții (inclusiv cea din acest sezon) în eșalonul trei al fotbalului românesc.

SCM Zalău: Bogdan Miron – Răzvan Dulap, Cristian Jalbă, Bogdan Vișan, Florin Pop, Mihai Onicaș, Vadim Calugher, Mihai Forna, Romaric Logon, Mihai Petra, Sergiu Pop. Rezerve: Andrei Pop, Tudor Mare – Iustin Ardelean, Alexandru Jula, Sebastian Duma, Denis Cubaș, Sebastian Culda, Dănuț Cozma, Kis Lorant. Antrenor: George Zima.

Unirea Dej: Raul Papp – Alex Blaj, Mihai Kereki, Ionuț Rus, Denis Roș, Florin Blaj, Adrian Pop, Marius Cătinean, Ionuț Frăsineanu, Angelo Cocian, Sebastian Serediuc. Rezerve: Ștefan Georgescu – Virgil Sabo, Andrei Peter, Bogdan Pop, Alexandru Papp, Tudor Vomir, Dorin Fărcaș, Cristian Chira, Andrei Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.