CRONICĂ. FC Unirea Dej, la 90 de minute de Liga a II-a, după 0-0 cu SCM Zalău – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 0-0, cu SCM Zalău, în turul finalei barajului de promovare în Liga a II-a. La meci au asistat aproximativ 1000 de spectatori.

Confruntarea dintre FC Unirea Dej și SCM Zalău s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18. În minutul 4, Ionuț Rus a centrat de pe dreapta și Blaj a reluat în portar. Apoi, Sergiu Pop a executat o lovitură liberă peste poarta apărată azi de Raul Papp. În minutul 9, Roș a bătut o lovitură liberă în fața porții, dar niciun coleg de-al său nu a reușit să împingă balonul în plasă. După nici 10 minute de joc, sălăjenii au rămas fără unul dintre cei mai buni jucători, Raul Stanciu părăsind terenul accidentat.

În minutul 15, Frăsineanu le-a furat mingea adversarilor și a șutat puțin pe lângă buturile lui Miron. Nici Rus nu a fost mai norocos, cu o lovitură de cap. În minutul 41, Calugher a executat o lovitură liberă și Petra a reluat cu capul pe spate, fără probleme pentru Papp.

După reluare, Forna a șutat din lateral și goalkeeper-ul Unirii a reținut. De cealaltă parte, Frăsineanu a trimis pe lângă. În minutul 65, fostul unirist Onicaș a fost la un pas să deschidă scorul cu o lovitură de cap, la centrarea lui Sergiu Pop. În prelungirile confruntării de pe Municipal – la care au asistat aproximativ 1000 de persoane, Andrei Pop a ratat din 5 metri, după pătrunderea lui Frăsineanu în careu.

Partida tur de la Dej s-a încheiat 0-0, iar promovarea se va decide la Zalău, sâmbăta viitoare.

“Noua generație crește, strigă și cântă!/ Arătați-ne adevăratul spirit de luptă” și “Pentru noi, pentru nume, pentru onoare/ Călcați-i pe toți în picioare!” au fost două dintre mesajele afișate de galeria Unirii Dej.

Unirea Dej: Raul Papp – Alexandru Blaj, Denis Roș, Ionuț Rus, Florin Blaj, Marius Cătinean (cpt), Adrian Pop, Mihai Kereki, Ionuț Frăsineanu, Cristian Chira, Sebastian Serediuc. Rezerve: Doru Farcaș – Ștefan Georgescu, Virgil Sabo, Andrei Peter, Andrei Pop, Angelo Cocian, Tudor Vomir, Bogdan Pop, Alexandru Papp. Antrenor: Dragoș Militaru.

SCM Zalău: Bogdan Miron – Florin Pop, Bogdan Vișan, Cristian Jalbă, Răzvan Dulap, Vadim Calugher, Mihai Onicaş, Romaric Logon, Mihai Forna, Raul Stanciu (cpt.), Sergiu Pop. Rezerve: Andrei Pop – Lorant Kis, Sebastian Duma, Sebastian Culda, Alexandru Jula, Iustin Ardelean, Denis Cubaş, Mihai Petra, Dănuț Cozma. Antrenor: George Zima.

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în Dej și împrejurimi, nu uita să dai LIKE paginii de facebook Dej24.ro!