CRONICĂ. Unirea Dej, la două meciuri distanță de Liga a II-a! Baia Mare, răpusă pe Municipal – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-1 Minaur Baia Mare și s-a calificat în ”finala” barajului de promovare în Liga a II-a, acolo unde va da piept cu SCM Zalău.

Partida retur dintre FC Unirea Dej și Minaur Baia Mare s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 17:30, pe Municipal (în tur a fost 0-0). Gazdele puteau deschide scorul în minutul 3, când Frăsineanu a profitat de ieșirea lui Gudea dintre buturi, însă nu a reușit să fructifice. Apoi, Serediuc a șutat în forță, peste poarta adversă. De cealaltă parte, Vasile Pop l-a pus la încercare pe Farcaș, șutul fiind respins fără probleme de goalkeeper-ul dejean.

În minutul 24, Frăsineanu a trimis sub transversală, la ”paianjen”, și Gudea a avut o intervenție senzațională. La faza următoare, același Gudea și-a salvat echipa, în urma unui corner bătut de Roș de pe dreapta. Dejenii au deschis scorul în minutul 32. Frăsineanu a centrat excelent și Serediuc – care în tur a evoluat la Baia Mare – a marcat cu o lovitură de cap, din 6 metri. Cu un minut înainte de finalul primei părți, Andrei Hațiegan a înscris la colțul scurt și a adus egalarea.

În minutul 54, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Alex Blaj a reluat cu capul și mingea – care a lovit un băimărean – s-a dus în plasă. Maramureșenii au replicat prin Nistor, fără succes. Nici Stanciu nu a fost mai norocos, din 5 metri. În minutul 76, Chira a centrat excelent în fața porții și Frăsineanu a fost la un pas de 3-1. La faza următoare, Gudea a respins șutul lui Florin Blaj.

Dejenii au dat lovitura în minutul 88. Florin Blaj a scăpat spre poarta adversă și l-a ”servit” pe Frăsineanu, care a îndeplinit o simplă formalitate, din patru metri. S-a încheiat 3-1 și FC Unirea Dej e la două meciuri distanță de Liga a II-a! Elevii antrenați de Dragoș Militaru au reușit azi să elimine Minaurul lui Vasile Miriuță (echipă cu un buget net considerabil) și să scrie o pagină de istorie, spre bucuria numeroșilor spectatori aflați în afara Municipalului.

Campioanele seriilor a IX-a (CSO Cugir) și a X-a (Minaur Baia Mare) au fost eliminate, iar marea finală – pentru un loc în liga secundă – se va disputa între Unirea Dej și SCM Zalău. Primul joc e programat sâmbătă, la Dej.

Unirea Dej: Doru Farcaș – Mihai Kereki, Marius Cătinean (cpt), Denis Roș, Adrian Pop, Ionuș Rus, Alexandru Blaj, Cristian Chira, Sebastian Serediuc, Ionuț Frăsineanu, Florin Blaj. Rezerve: Raul Papp, Ștefan Georgescu – Tudor Vomir, Andrei Peter, Virgil Sabo, Alexandru Papp, Andrei Pop, Bogdan Pop, Angelo Cocian. Antrenor: Dragoș Militaru.

Minaur Maia Mare: Alexandru Gudea – Alexandru Core, Ciprian Duruș, Bogdan Matei, Krisztian Szekely, Paul Nistor, Mircea Donca (cpt.), Bogdan Minteuan, Vasile Pop, Alexandru Pop, Andrei Hațiegan. Rezerve: Karoly Fila – Răzvan Lupu, Valer Giurgiu, Bogdan Melinte, Denis Matei, Adrian Zaluschi, Ciprian Stanciu, Claudiu Vereș, Șerban Tirla. Antrenor: Vasile Miriuță.