Eveniment
Dej | Arestat preventiv după ce a încălcat ordinul de protecție
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/06/arest-retinut-mandat-arestare-retinere-catuse-inchisoare.jpg)
Duminică, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dej au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 37 de ani, din municipiul Cluj-Napoca, pentru comiterea infracțiunii de încălcare a unui ordin de protecție, faptă prevăzută și pedepsită de Legea 217/2003.
“Cel în cauză ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție, contactând-o pe femeia de aceeași vârstă, din muncipiul Dej și manifestând un comportament care a fost de natură a-i produce o stare de temere acesteia”, au precizat pentru Dej24.ro reprezentanții IPJ Cluj.
Bărbatul a fost prezentat instanței, fiind dispusă măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.
Conform unor surse din anchetă, în trecut, asupra bărbatului a fost dispusă și măsura controlului judiciar, astfel că acesta nu se află la prima abatere.